Na konferencji prasowej w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że jest zainteresowana "dobrymi, przyjaznymi i ścisłymi związkami swego kraju z Polską".
Opowiedziała się również za spokojną, rzeczową i w pełni otwartą debatą z polskim kierownictwem w sprawach budzących irytację. Zapewniła, że nikt nie chce na nowo interpretować historii odnosząc się do sporu o berlińską wystawę. W tej sprawie wyraziła ubolewanie, że Polska wycofuje swe eksponaty. Zaapelowała o rzeczową dyskusję na temat przeszłości.
"Będę zabiegała o zrozumienie dla naszego stanowiska" – zapewniała.