Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Indyjsko-pakistańskie rozmowy już wkrótce?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
15-12-2008

 

04-12-2008

  Wizyta Condoleezzy Rice w Pakistanie z troski o region

18-10-2007

 

06-09-2010

 

04-09-2010

  Premier Tusk poleci do Indii

14-08-2010

  Skandal w Pakistanie

24-07-2010

 

+ zobacz więcej

Indyjsko-pakistańskie rozmowy już wkrótce? 

24-02-2004

  Autor: Łukasz Siudak

W dniach 4 - 6 stycznia br. na szczycie siedmiu państw Stowarzyszenia Państw Azji Południowej ds. Pomocy Regionalnej  w stolicy Pakistanu - Islamabadzie, doszło do dwustronnych spotkań, z inicjatywy premiera Indii - Atala Behari Vaypajee z premierem Pakistanu - Mira Zaufallahem Khanem Jamalem oraz prezydentem tego kraju - Pervezem Musharaffem.

 

 

Było to pierwsze spotkanie polityków obu państw, na tak wysokim szczeblu, od czasu kryzysu z 1998r., kiedy to Indie przeprowadziły próbne testy rakiety balistycznej średniego zasięgu zdolnej do przenoszenia ładunków nuklearnych. Indyjskim próbom stanowczo sprzeciwi się Islamabad, przystępując tym samym do prac nad własnym programem rakietowym. Ponadto konflikt między obu państwami, od ponad pół wieku, zaognia spór wokół spornego terytorium jakim jest Kaszmir.

W opinii wielu komentatorów i dziennikarzy, spotkania między delegacjami zakończyły się przełomem, którego nikt się dotychczas nie spodziewał. Jak podały źródła dyplomatyczne w Delhi "oba kraje wykorzystały sprzyjającą dialogowi sytuację".

W ostatnim dniu rozmów delegaci podpisali dokument, którego treść określa dalszy scenariusz negocjacji. Ogromnym sukcesem jest to, że rozmowy o pokoju rozpoczniemy już na początku lutego - mówi szef indyjskiego MSZ Yashwant Sinha. Rozmowy będą dotyczyć w głównej mierze przyszłości Kaszmiru, ale w negocjacjach na pewno pojawią się także kwestie związane z dwoma innymi spornymi terytoriami, walką z terroryzmem oraz ulepszeniem ruchu granicznego między obu państwami.

Optymizmu ministra spraw zagranicznych Indii nie podzielają jednak obserwatorzy wojskowi i niezależni analitycy. W opinii indyjskiego politologa Brahmy Chellaney'a negocjacje nie są dla obu stron niczym nowym. Wg Chellaney'a zmieniła się tylko presja ze strony USA na Pakistan, który teraz usilnie dąży do poprawienia swoich stosunków, w taki sposób aby nie skomplikować własnych relacji z USA. Chellaney uważa także, że nie prędko nastąpi przełom. Negocjacje, niewątpliwie staną się katalizatorem zmian, jednak dyplomatyczna retoryka nie przyniesie znaczących zmian w terenie.

W opinii Talata Massuda - pakistańskiego byłego wojskowego, obecnie komentatora politycznego - najwięcej problemów w negocjacjach z Indiami wywoła kwestia przyszłego statusu terytorialnego Kaszmiru. Hindusi upierają się aby pozostała tzw. "linia kontroli" oddzielająca zwaśnione strony, pakistańczycy natomiast są za utrzymaniem rezolucji ONZ z 1949r., która to jednoznacznie określa, że należy przeprowadzić powszechne referendum, w którym mieszkańcy Kaszmiru mieliby się wypowiedzieć w sprawie przynależności do jednego z państw. Pakistański ekspert obawia się także, że podpisane wstępne porozumienie o kontynuowaniu rozmów pokojowych jest powtórką sytuacji, jaka miała miejsce w 1997r., kiedy to na szczycie w Lahore obie strony podjęły się bilateralnych negocjacji, które niestety zostały przerwane rok później.

Najbliższe wydarzenia polityczno - militarne z regionu Azji i Pacyfiku wpłyną niewątpliwie na zintensyfikowanie wysiłku na rzecz dalszych rozmów pokojowych. Równolegle do rozmów pokojowych indyjsko - pakistańskich będą toczyły się, w międzynarodowym gronie przedstawicieli USA, Chin, Rosji, Japonii, Korei Płd. oraz ONZ,  rokowania w sprawie tzw. kwestii północnokoreańskiego programu atomowego, których wynik jest kluczowy dla przyszłości całego regionu.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl