Poniedziałek, 10 stycznia
PALESTYNA: Wybór Abbasa krokiem ku niepodległości
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan uznał wybór Mahmuda Abbasa na prezydenta Autonomii Palestyńskiej za "ważny krok na historycznej drodze przemian". Annan wyraził także swoje uznanie dla sposobu przeprowadzenia wyborów, które w ocenie ONZ były uczciwe i odbyły się bez większych zakłóceń. Annan dodał, że ma nadzieję na owocną współpracę z nowym prezydentem, opartą na planie pokojowym znanym jako "Mapa drogowa".
Gratulacje dla Abbasa i całego narodu palestyńskiego przekazała także Rada Bezpieczeństwa.
RADA BEZPIECZEŃSTWA: Pomożemy w odbudowie Sudanu
Głównym tematem poniedziałkowych obrad Rady była odbudowa południowego Sudanu, gdzie zakończyła się właśnie wojna domowa, która w ciągu 20 lat pochłonęła życie ok. 2 milionów osób, a ok. 600 tysięcy zmusiła do emigracji. Cesar Mayoral, ambasador Argentyny przy ONZ, przewodniczący w tym miesiącu Radzie, wyraził w imieniu wszystkich jej członków chęć zaangażowania się w odbudowę tej części kraju.
UNAIDS: Kondolencje i słowa uznania dla Mandeli
Peter Piot (Belgia), szef Programu ONZ przeciw HIV/AIDS (UNAIDS) przekazał kondolencje byłemu prezydentowi RPA Nelsonowi Mandeli z powodu śmierci jego syna. Jednocześnie wyraził uznanie dla historycznego przywódcy Afrykańskiego Kongresu Narodowego za odwagę, z jaką ujawnił, iż przyczyną zgonu 54-letniego Makgatho było AIDS. Jak powiedział Piot, to kolejny ważny krok w walce ze stygmatyzacją chorych na AIDS i ich rodzin.
Tragedia Mandeli jest tym większa, iż także starszy z jego dwóch synów nie żyje - zginął w 1969 w wypadku samochodowym.
Wtorek, 11 stycznia
RADA BEZPIECZEŃSTWA: Relacja z posiedzenia
Sudan
Kolejne sprawozdanie złożył Radzie główny przedstawiciel ONZ w Sudanie, Jan Pronk (Holandia). Z dużym uznaniem mówił o podpisanym w ostatnich dniach roku 2004 porozumieniu kończącym wieloletnią wojnę domową między kontrolowaną przez siły rządowe północą kraju, a opanowanym przez rebeliantów południem. Dodał jednak, że dokument ten na niewiele się zda, jeśli nie uda się szybko zakończyć drugiego, obecnie znacznie poważniejszego, konfliktu na terytorium Sudanu: w zachodnim regionie Darfur. Tam grudzień przyniósł dalsze pogarszanie się sytuacji, między innymi łamanie nałożonego pzez Radę embargą na broń.
Liban
Reagując na niedawną nadgraniczną wymianę ognia między wojskami izraelskimi a bojownikami Hezbollahu, w której jeden żołnierz sił ONZ zginął, a inny został ranny, Rada zaapelowała do obu stron o powstrzymanie się od przemocy i wywiązywanie się z przyjętych wcześniej zobowiązań. Jednocześnia RB uczciła pamięć wszystkich, którzy zginęli w służbie ONZ i wyraziła współczucie dla ich bliskich.
Terroryzm
Rada powołała także czterech ekspertów od spraw terroryzmu na stanowiska doradców działającego przy RB Komitetu ds. Sankcji. Głównym tematem, którym zajmować się będę specjaliści, jest wyelimowanie dostępu terrorystów i innych przestępców do pojawiającej się na czarnym rynku broni masowego rażenia. Mianowani zostali: Volker Beck (Niemcy), Richard T. Cupitt (USA), Roque Monteleone-Neto (Brazylia) i Wiktor Slipczenko (Rosja).
PALESTYNA: Powstanie rejestr szkód wyrządzonych przez mur
Sekretarz generalny ONZ poinformował Zgromadzenie Ogólne o działaniach podejmowanych w celu utworzenia specjalnego rejestru, w którym zapisywano by szkody wyrządzone ludności Autonomii Palestyńskiej w czasie budowy muru oddzielającego terytoria okupowanego od samego Izraela. Odpowiedział w ten sposób na wezwania kierowane do niego przez ZO w lecie 2004. Rejestr ma być podstawą do przyszłych roszczeń odszkodowawczych.
Mur, którego istnienie Izrael uzasadnia obawą przed przenikaniem na jego terytorium terrorystów, został uznany w opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości za zbudowany wbrew prawu międzynarodowemu. Mimo to władze w Tel-Awiwie nie zdemontowały go, a jedynie skorygowały nieznacznie jego przebieg, co zostało wymuszone orzeczeniem izraelskiego Sądu Najwyższego.
Środa, 12 stycznia
RADA BEZPIECZEŃSTWA: Będzie misja na Haiti
Pod koniec maja Haiti odwiedzi misja Rady Bezpieczeństwa - poinformował Rafael Antonio Biesla, minister spraw zagranicznych Argentyny, która w tym miesiącu sprawuje przewodnictwo w Radzie .
Wcześniej przed Radą wystąpili przedstawiciele misji Haiti przy ONZ, a także innych państw regionu. Mówcy zgodzili się, że choć po zeszłorocznym kryzysie wewnętrznym sytuacja w kraju powoli się poprawia, jeszcze bardzo wiele pozostaje do zrobienia.
SZCZYT MAŁYCH WYSP: Przemówienie Annana
Kofi Annan wystąpił na trwającym przez cały tydzień w Port Louis (Mauritius) szczycie małych wyspiarskich krajów rozwijających się. Powiedział, że najważniejszym wyzwaniem dla ich polityki zagranicznej jest dziś skupienie uwagi świata na takich problemach jak peryferyjne położenie wielu państewek wyspiarskich, a także trudnościach ekonomicznych i ekologicznych. Do czyhających na te państwa zagrożeń zaliczył także HIV/AIDS, terroryzm oraz wysokie koszty energii i transportu.
HELSINKI: Dyskusja o zdrowiu psychicznym Europejczyków
W fińskiej stolicy rozpoczęła się pierwsza w historii organizowana przez ONZ konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele 52 państw europejskich, a także WHO, UE oraz Rady Europy.
Według ekspertów, co czwarty człowiek na pewnym etapie swojego życia wymaga pomocy psychiatrycznej. Ale nawet tak wysoko rozwinięty region jak Europa nie wykształcił jeszcze skutecznych metod radzenia sobie z tym narastającym problemem społecznym. O tym właśnie dyskutować będą przez cztery dni eksperci, urzędnicy i dyplomaci.
Czwartek, 13 stycznia
WFP: Nowi członkowie UE proszeni o pomoc
W Rzymie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie kierownictwa Światowego Programu Wyżywienia (WFP) z przedstawicielami 10 państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja ubiegłego roku, w tym Polski.
Jak powiedział przed spotkaniem szef WFP, James Morris, Program chciałby nie tylko uzyskać wymierne wsparcie materialne "dziesiątki" dla realizownych przez siebie projektów, lecz także nakłonić te państwa do dzielenia się swoimi bogatymi doświadczeniami w dziedzinach będących przedmiotem działalności WFP.
KADRY: Ze Scotland Yardu do ONZ
David Veness, dotychczas jeden z dowódców słynnego brytyjskiego Scotland Yardu, objął nowoutworzony urząd podsekretarza generalnego ONZ ds. bezpieczeństwa i ochrony. Główne zadanie Venessa polegać będzie na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i obiektom ONZ na całym świecie. Powołanie do życia tego stanowiska ma być odpowiedzią Organizacji na zamach na biuro ONZ w Bagdadzie w sierpniu 2003, w którym zginął m.in. ówczesny wysoki komisarz ds. praw człowieka, Sergio Vieira de Mello (Brazylia).
KOSOWO: ONZ-owski policjant zabity
Pochodzący z Nigerii fukcjonariusz sił policyjnych Tymczasowej Misji Administracyjnej ONZ w Kosowie (UNMIK) zginął w wyniku wybuchu bomby w mieście Prizren w Kosowie. Policjant jechał do pracy oznakowanym radiowozem UNMIK, gdy nagle nastąpiła eksplozja. Szczegóły tragedii ma ustalić śledztwo.
Piątek, 14 stycznia
SZCZYT MAŁYCH WYSP: Deklaracja końcowa
Po 5 dniach obrad zamknięto prace szczytu na Mauritiusie . Przyjęty jednogłośnie dokument końcowy koncentruje się głównie na kwestiach ochrony środowiska, które zajmowały poczesne miejsce w programie całej konferencji.
Przedstawiciele małych państw wyspiarskich uzgodnili również konieczność większego zaangażowania się w prace Światowej Organizacji Handlu. Podkreślili przy tym, że niewielkie rozmiary ich gospodarek rodzą specyficzne zagrożenia, obce wielu większym krajom. Wezwali także państwa wysokorozwinięte do szerszego otwarcia swoich rynków na wytwarzane na wysepkach produkty rolne.
AFRYKA ZACHODNIA: Mandat UNOWA przedłużony
Kofi Annan, działając w porozumieniu z Radą Bezpieczeństwa, przedłużył do końca roku 2007 mandat Biura ONZ dla Afryki Zachodniej (UNOWA). Celem tej instytucji, z siedzibą w Dakarze, jest promocja pokoju i bezpieczeństwa, a także wspieranie działających w regionie organizacji międzyrządowych.
Nowy mandat dodaje do tego bardziej szczegołowe zadania, przede wszystkim związane z wczesnym ostrzeganiem przed potencjalnymi kryzysami, a także z kwestiami granicznymi. W szczególny sposób Biuro ma zająć się problemem demarkacji granicy między Nigerią a Kamerunem. W roku 2002 zapadł w tej sprawie wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który jednak do tej pory nie został wykonany.
UPU: Nowy naczelny listonosz
Powszechny Związek Pocztowy (UPU), jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych świata, obecnie mająca status organizacji wyspecjalizowanej ONZ, ma nowego szefa. Dyrektorem generalnym Związku został jeden z weteranów francuskiej La Poste, Edouard Dayan. Oficjalnie przejął nowe obowiązki podczas uroczystości zorganizowanej w siedzibie UPU w Bernie. Zastąpił Amerykanina Thomasa E. Leavey'ego.
UPU zajmuje się koordynacją międzynarodowego obrotu pocztowego. Według statystyk tej organizacji, każdego roku ludzie na całym świecie nadają ok. 424 miliardy przesyłek, z czego prawie 10,5 miliarda ma adresata w innym państwie. Globalną liczbę pocztowców szacuje się na 5 milionów.
Kronika ONZ powstaje na podstawie oficjalnych komunikatów dla prasy organów systemu ONZ oraz informacji własnych.
Po kilkutygodniowej przerwie w wydawaniu, Kronika ONZ wraca do e-Polityki.pl i szybko nadrabia zaległości. W najbliższym czasie ukażą się następujące numery:
- nr 3/2005 (13) - za trzeci tydzień stycznia - publikacja w poniedziałek, 28 lutego
- nr 4/2005 (14) - za ostatni tydzień stycznia - publikacja w środę, 2 marca
Wkrótce pozostałe zaległe wydania, po których wrócimy do publikowania Kroniki na bieżąco. Przepraszamy za opóźnienia!