Sondaż: Ukraincy rozczarowani polityką

17-07-2006

Autor: Ma

Powoływanie rządu przedłuża się, opozycja protestuje, a prezydent grozi rozwiązaniem parlamentu. Według sondażu Instytutu Badań Strategicznych i Centrum Badań Społeczno-Politycznych, Ukraińcy wyjątkowo źle oceniają obecną sytuację.

Z badań wynika, że Ukraińcy nie wierzą w to, że obecna sytuacja się poprawi. Rok temu optymistami było 40 procent badanych, obecnie o połowę mniej.

Liczba pesymistów wzrosła z 18 procent do 52. Badani są najbardziej rozczarowani w działaniach Bloków Julii Tymoszenko i Nasza Ukraina oraz socjalistów czyli 3 partii, które powołały na krótko koalicję. Ten sojusz się jednak dość szybko rozpadł z powodu ambicji przywódcy Socjalistycznej Partii Ukrainy, który wysunął swoją kandydaturę na stanowisko przewodniczącego Rady Najwyższej łamiąc tym samym ustalenia koalicyjne.

Dyrektor Instytutu Badań Strategicznych Ihor Hryniw ocenia, że spory między politykami mają destruktywny charakter. Zwiększają się podziały w społeczeństwie, a zatem także napięcie. Obecnie 22 procent Ukraińców boi się wybuchu społecznego niezadowolenia. Rok temu tylko 8 procent.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.