Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Żelazna Dama znad Bałtyku               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
16-09-2006

 

05-04-2011

 

22-02-2011

 

23-10-2010

  Atak w Afganistanie

24-07-2010

 

20-03-2010

 

28-01-2010

 

+ zobacz więcej

Żelazna Dama znad Bałtyku 

21-06-2006

  Autor: Marcin Łapczyński

Żelazna Dama znad Bałtyku. Ceniony naukowiec psycholog a zarazem najpopularniejszy polityk w swoim kraju i pierwsza kobieta, która została prezydentem w poradzieckiej części Europy. Poważna kandydatka na stanowisko Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent Łotwy - Vaira Vike-Freiberga.

 

 

W niedawnym wywiadzie udzielonym rosyjskiej gazecie „Novyje Izvestia” na pytanie, czy zgodziłaby się zostać nowym Sekretarzem Generalnym ONZ i jak ocenia swoje szanse, Vike-Freiberga powiedziała, że „to na razie rozmowy na poziomie dziennikarskich spekulacji”. Jednak prezydent Łotwy jest stale wymieniana jako jeden z poważniejszych kandydatów na objęcie tego stanowiska po Koffim Annanie, którego kadencja mija w tym roku. Freiberga cieszy się dużym poparciem Stanów Zjednoczonych i jest ceniona za swoje polityczne zdolności.

Vaira Vike urodziła się 1 grudnia 1937 roku w niepodległej Łotwie. Uciekając przed radziecką okupacją jej rodzina wyemigrowała w 1945 roku wpierw do obozu dla uchodźców w Niemczech, skąd udała się do francuskiego wówczas Maroka. Tu mała Vaira rozpoczęła naukę. W 1954 rodzina Vike zamieszkała w Kanadzie a przyszła pani prezydent rozpoczęła pracę w banku, by po roku rozpocząć studia na Uniwersytecie w Toronto. Po obronie pracy magisterskiej rozpoczęła pracę jako psycholog kliniczny w szpitalu psychiatrycznym w tym mieście. Wkrótce obroniła doktorat i w 1965 rozpoczęła karierę naukową na wydziale psychologii tamtejszego uniwersytetu. Pracowała tam aż do 1998. W tym czasie Vaira Vike-Freiberga napisała 9 książek, około 160 artykułów naukowych i wygłosiła ponad 250 przemówień nie tylko o psychologii, ale także o łotewskich pieśniach ludowych, których badaniem zajmowała się w wolnym czasie. Od 1957 roku była mocno zaangażowana w działalność łotewskiej wspólnoty w Kanadzie, skupiając się głównie na problemach łotewskiej tożsamości narodowej i kulturze oraz przyszłości republik bałtyckich.

W 1998 roku, po 54 latach spędzonych na emigracji, powróciła na Łotwę by objąć posadę dyrektora nowopowstałego Instytutu Łotewskiego. Wkrótce, 17 czerwca 1999 roku Vaira Vike-Freiberga została wybrana przez łotewski parlament Saeima na funkcję prezydenta republiki. Prawie jednogłośnie powierzono jej tę funkcję ponownie w 2003 roku. Otrzymała wtedy aż 88 na 96 możliwych głosów.

Od samego początku nowa pani prezydent wyraźnie opowiedziała się za kontynuacją drogi Łotwy do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Aktywnie włączyła się w działania na rzecz reformy ONZ. Zyskała sympatię i poparcie wielu światowych przywódców. Jako jedyna przedstawicielka 3 republik bałtyckich wzięła udział w defiladzie na placu Czerwonym z okazji 60 zakończenia II Wojny Światowej. Wystąpiła tam ubrana na czarno i, jak sama wielokrotnie powtarzała, po to by zamanifestować fakt radzieckiej okupacji Łotwy, Litwy i Estonii. Udało jej się zwrócić uwagę na problemy małych republik bałtyckich w kontaktach z Rosją (sprawy mniejszości rosyjskojęzycznej, kwestii nieuregulowanych granic czy zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego).

Sukcesy Łotwy i jej pani prezydent zostały docenione przez wielkich tego świata. W listopadzie tego roku w Rydze odbędzie się kolejny Szczyt NATO. Na konferencji „Wspólna wizja wspólnego sąsiedztwa”, która odbyła się na początku maja, Vaira Vike-Freiberga mówiła: „Fakt, że mój kraj, jako nowy członek NATO, będzie gościł nadchodzący szczyt Sojuszu w listopadzie ma wielce symboliczne znaczenie. Jest to wyraźne uznanie znaczącego postępu, który dokonał się we wszystkich krajach [Europy Środkowej i Wschodniej] w ciągu ostatnich 15 lat, przejścia od byłych narodów poddanych pod rządami komunistów do europejskich demokracji.”.

Pani prezydent wspomniała także o najważniejszych kwestiach, które mają zostać poruszone podczas listopadowego spotkania w Rydze. „Chociaż na ryskim szczycie z pewnością zostanie podjęta kwestia partnerstwa NATO z Ukrainą, Gruzją i Mołdową a także kwestia poszerzenia Sojuszu, nie oczekujemy, że tej jesieni zostaną wydane konkretne zaproszenia do członkostwa. Głównym celem będzie raczej wewnętrzna transformacja NATO. Przedyskutujemy środki, jakich Sojusz może użyć w celu zapobiegania regionalnym kryzysom i międzynarodowemu terroryzmowi. Porozmawiamy także o możliwościach zacieśnienia współpracy, a także stworzeniu nowych ich form, z Australią, Nową Zelandią, Japonią i Koreą Południową...”.

Prezydent na Łotwie nie ma zbyt wiele władzy i jest to funkcja głównie reprezentacyjna. Głowa państwa mianuje szefa rządu, stoi na czele sił zbrojnych, ma prawo inicjatywy ustawodawczej, prawo weta, łaski oraz nadawania odznaczeń. Tradycyjnie sprawuje także patronat nad wieloma przedsięwzięciami kulturalnymi i społecznymi.

Nadchodzący Szczyt NATO zwróci oczy świata na maleńką Łotwę i jej gospodynię. Vaira Vike-Freiberga będzie miała okazję, by umocnić swoją pozycję na europejskiej i światowej scenie politycznej. Czas pokaże, czy zdobędzie wystarczająco dobrą ocenę, by zasiąść w fotelu sekretarza generalnego ONZ. Jak sama mówi, „gdyby dziś ktoś do mnie przyszedł i zaproponował tę funkcję – zgodziłabym się bez wahania”.

Zdjęcie pani prezydent pochodzi z serwisu prasowego niedawnej konferencji w Wilnie pod hasłem "Wspólna wizja wspólnego sąsiedztwa", z udziałem m.in. wiceprezydenta USA, o której napiszemy szerzej już w czwartek. Zapraszamy do lektury!

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl