Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Sprawy globalne / Świat 2003: Quiz               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Świat 2003: Quiz 

22-12-2003

  Autor: BBC

Większość ludzi czytających regularnie gazety, oglądających telewizję lub przeglądających serwisy takie jak e-Polityka przywykła uważać się za osoby znakomicie poinformowane i świetnie zorientowane we wszystkich bieżących wydarzeniach. Czy Państwo też tak o sobie myślą ? Jeśli tak, zachęcamy do rozwiązania quizu, który przygotowali dziennikarze BBC, a który e-Polityka jako jedyna publikuje po polsku. Przekonajcie się Państwo, czy pamiętacie wydarzenia minionego roku naprawdę dokładnie ?

 

 

PYTANIA

Styczeń

Który kraj wywołał na początku roku poważne zaniepokojenie swoich sąsiadów, wycofując się z trakatu z nierozprzestrzenianiu broni jądrowej ?

a) Iran
b) Korea Północna
c) Indie

Luty

1 lutego zginęło siedmioro amerykańskich astronautów, po tym jak wahadłowiec Columbia, którym lecieli, uległ katastrofie podczas przechodzenia przez atmosferę. Które z poniższych zdań na temat promu Columbia jest prawdziwe ?

a) Był to pierwszy w historii statek kosmiczny wielokrotnego użytku - wcześniej w kosmos latano wyłącznie jednorazowymi rakietami.
b) Został zbudowany przy wsparciu Rosjan.
c) Był to jedyny statek kosmiczny mający za sobą 100 udanych misji.

Marzec

18 marca w swoim słynnym już ultimatum prezydent Bush dał Saddamowi Husajnowi 48 godzin na opuszczenie Iraku. Co dokładnie powiedział amerykański przywódca ?

a) "Tyrana wkrótce już nie będzie. Dzień waszego wyzwolenia jest bliski"
b) "Nie ucieknie pan przed długim ramieniem amerykańskiej sprawiedliwości"
c) "Panie Saddam, nadszedł pański dzień rozliczenia"

Kwiecień

W kwietniu europejscy przywódcy stali się częścią historii, podpisując w Atenach traktaty umożliwiające 10 nowym państwom przystąpienie do Unii Europejskiej w maju 2004. Ilu nowych mieszkańców Unii przywitał oficjalnie przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi ?

a) 55 milionów
b) 60 milionów
c) 75 milionów

Maj

Jakie budzące do dziś kontrowersje zdanie pojawiło się na transparencie za plecami prezydenta Busha, gdy 1 maja ogłaszał zakończenie głownych operacji wojskowych w Iraku ?

a) "W Bogu, któremu ufamy"
b) "Misja wykonana"
c) "Przychodzimy w pokoju"

Czerwiec

"Czułam się oszukana, zraniona i znieważona" - która prominentna Amerykanka napisała te słowa w swojej opublikowanej w czerwcu autobiografii ?

a) Bohaterka amerykańskiej popkultury Martha Stewart, pisząc na temat oskarżenia jej o przestępstwa gospodarcze
b) Madeleine Albright, która w swojej autobiografii "Pani sekretarz: pamiętnik" opisała problemy, z którymi zmagają się kobiety dochodzące do szczytów władzy.
c) Była Pierwsza Dama Hillary Clinton, który ujawniła swoje odczucia odnośnie romansu jej męża z Moniką Lewinsky. 

Lipiec

Jakie wydarzenie uznano w lipcu za ważny krok w kierunku normalizacji stosunków między dwoma mocarstwami nuklearnymi, Indiami i Pakistanem ?

a) Wznowienie połączeń autobusowych między Lahore i Dehli
b) Zgoda liderów obu państw na odbycie spotkania w cztery oczy
c) Przywrócenie kontaktów handlowych między obydwoma krajami

Sierpień

W sierpniu prezydent Liberii Charles Taylor zgodził się wyjechać na emigrację do Nigerii, co było częścią działań mających na celu zakończenie trwającej od ponad 10 lat wojny domowej. Przed jakim problemem stoi obecnie Taylor ?

a) Ścigają go łowcy głów, zachęceni wyznaczoną przez Kongres USA nagrodą w wysokości 2 milionów dolarów za pojmanie go
b) Rząd Nigerii chce, by przeniósł się do innego kraju
c) Nie zdołał przenieść do Nigerii swojego majątku i obecnie mówi się, że żyje za 50 dolarów miesięcznie.

Wrzesień

We wrześniu brytyjski turysta zdołał uciec przetrzymującej go wraz z innymi cudzoziemcami grupie rebeliantów. W którym kraju miało to miejsce ?

a) w Kolumbii
b) w Sri Lance
c) w Nepalu

Październik

W październiku Yang Liwei został chińskim bohaterem narodowym, gdy jako pierwszy Chińczyk poleciał w kosmos. Wkrótce jego wyprawę otoczyła jednak aura kontrowersji. Dlaczego ?

a) Wysokiej rangi chiński urzędnik stracił posadę za stwierdzenie, że to nic wielkiego, bo Amerykanie polecieli w kosmos już dużo wcześniej.
b) Chińska agencja kosmiczna musiała zajestrować nazwisko, wizerunek i podpis Yanga  jako chronione znaki handlowe, aby zapobiec używaniu ich w reklamach różnych firm.
c) Yang musiał spędzić miesiąc w ukryciu po tym, jak wywołał masowe oburzenie mówiąc, że nie dostrzegł z kosmosu Wielkiego Muru.

Listopad

Listopad był miesiącem pokojowej rewolucji w Gruzji. Do kogo obalony prezydent Eduard Szewardnadze miał pretensje o "opuszczenie go" ?

a) do obywateli Gruzji
b) do władz Rosji
c) do władz USA

Grudzień

W grudniu prezydent Zimbabwe Robert Mugabe wycofał swój kraj ze Wspólnoty Brytyjskiej. Do jakiego dzieła literackiego odwołał się opisując tę organizację ?

a) Do "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella, w którym niektóre zwierzęta są bardziej równe od innych.
b) Do "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carolla, w którym Alicja uświadamia sobie, że rządzą nią myszy i króliki
c) Do "Wojny i pokoju" Lwa Tołstoja


 

ODPOWIEDZI:

Styczeń: B
To Korea Północna została powszechnie skrytykowana za wycofanie się z traktatu NPT (o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej)

Luty: A
Columbia była nasjtarszym z wahadłowców NASA i pierwszym w historii statkiem kosmicznym wielokrotnego użytku. Wcześniej podróże ludzi w kosmos odbyłay się wyłącznie przy pomocy drogich, jednorazowych rakiet.

Marzec: A
Bush w swoim orędziu telewizyjnym zwrócił się do Irakijczyków, mówiąc, że ich "dzień wyzwolenia" jest blisko.

Kwiecień: C
Prodi powiedział, że cieszy się z 75 milionów nowych obywateli, których Unia pozyska po rozszerzeniu w maju 2004.

Maj: B
Na wielkiem transparencie zawieszonym za plecami prezydenta Busha na pokładzie okrętu wojennego "USS Abraham Linoln" widniał napis "mission accomplished" ("misja wykonana" - sformułowanie często używane w wojskowym żargonie - przyp. tłum. ) Od tego czasu wielokrotnie podnoszono wątpliwości, czy zdanie to było uprawnione, biorąc pod uwagę, że liczba amerykańskich żołnierzy poległych w Iraku po 1 maja przekroczyła liczbę wczęsniejszych ofiar.

Czerwiec: C
W swej autobiografii "Tworząc historię" senator Clinton napisała też, że dwie najtrudniejsze decyzje w jej życie dotyczyły tego, czy rozwieść się z mężem po ujawnieniu afery rozporkowej oraz czy kandydować do Senatu.

Lipiec: A
Połączenia autobusowe zostały zawieszona w grudniu 2001, po zamachu na indyjski parlament. Indie oskarżyły o przeprowadzenie ataku wspieranych przez Pakistan bojowników i w odwecie zerwały stosunki dyplomatyczne, a także zlikwidowały wszelkie bezpośrednie połączenie komunikacyjne z  Pakistanem.

Sierpień: A
Taylor jest ścigany przez działający pod auspicjami ONZ trybunał za zbrodnie wojenne. Zarejestrowana w Wielkiej Brytanii firma ogłosiła, że ma do dyspozycji uzbrojonych ludzi, gotowych porwać Taylora za 2 miliony dolarów. Taką właśnie sumę przeznaczył na schwytanie Taylora Kongres USA w przyjętej niedawno ustawie o finansowaniu operacji w Iraku, Afganistanie i innych.

Wrzesień: A
19-letni Mathew Scott został znaleziony przez Indian w kolumbijskich górach Sierra Nevada, 12 dni po swojej ucieczce z rąk lewicowych rebeliantów.

Październik: B
Zaraz po zakończeniu misji Yanga, chińscy przedsiębiorcy postanowili przekuć jego sukces w konkretne zyski.

Listopad: C
Szewardnadze oskarżył USA o popieranie jego obalenia. Nie mógł zrozumieć, czemu Waszyngton obrócił się przeciwko niemu, choć udzielał pełnego poparcia dla amerykańskiej polityki zagranicznej, nie wyłączając interwencji w Iraku.

Grudzień: A
Tak, chodziło o "Folwark zwierzęcy" Orwella.

I jak ? Udało się Państwu prawidłowo odpowiedzieć na wszystkie pytania ? Jeśli tak, to muszą być już Państwo blisko przedawkowania codziennych serwisów informacyjnych. Ostrzegamy, to uzależnia !

źródło: BBC
tłumaczenie i opracowanie: Jarosław Błaszczak

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl