Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / "Polska a Europa" według Ojca J.I.M.Bochenskiego O.P               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
"Polska a Europa" według Ojca J.I.M.Bochenskiego O.P 

10-12-2003

  Autor:
Przedstawiamy wywiad z księdzem Polickim na  temat pogladów na rolę Polski w  Europie Ojca J.I.M.Bochenskiego O.P. Był on wieloletnim doradcą chadeckiego kanclerza RFN- Konrada Adenauera.

 

 

Joanna Szubstarska : Czy przegladając pisma archiwalne Ojca Bochenskiego natknął się Ksiadz na wypowiedzi dotyczące zjednoczenia Europy ?

Ksiadz Policki : Tak, nawet wiele jest takich wypowiedzi i to na przestrzeni prawie 60 lat. Bowiem już w roku 1938, czyli przed drugą wojną swiatową Bochenski w jednym ze swoich listów pisze : «  Polska ani duchowo, ani fizycznie bez Europy istnieć nie może.Nie może duchowo : Polak jest gatunkiem Europejczyka i choć posiada cechy własne, przecież wszystko, co w naszej kulturze istotne, jest nam Eropejczykom wspólne. »

J.Sz. : Jesli dobrze zrozumiałam, filozof fryburski rozróżnia dwa rodzaje zjednoczenia : fizyczne i duchowe ?

Ks. P. : Tak, Bochenski mowi wyraźnie o zjednoczeniu horyzontalnym i wertykalnym. Zjednoczenie horyzontalne to fizyczne zjednoczenie ludów europejskich, natomiast zjednoczenie duchowe to wertykalne pogłebienie tego, co wspólne w tradycji europejskiej. To ostatnie rozumienie zjednoczenia bylo przedmiotem konferencji, którą wyglosił jako rektor uniwersytetu fryburskiego w dniu 5.05.1988 podczas tzw « Dnia Europejskiego ».

J.Sz. : Czy te «  Dni Europejskie » są często organizowane we Fryburgu ?

Ks. P. : Oczywiście, są one organizowane co roku od ponad 20 lat. Już w 1982 roku Ojciec Bochenski przy takiej okazji wyglosił odczyt pt. «  Polska to  Europa », w którym wykazal duchową przynależność Polski do kultury i cywilizacji europejskiej.

J.Sz. : Co Ojciec Bochenski rozumiał przez kulturę europejską ?

Ks. P. : Nasz profesor  powiedzial m.in «  Najlepszym określeniem naszej kultury jest kultura grecka uzupelniona przez chrześcijanstwo. Nasza kultura jest personalistyczna, spirytualistyczna, oparta o religie teistyczną i zawiera w ścisłej jedności zarówno elementy racjonalistyczne, jak i irracjonalistyczne. »

J.Sz. : «  Jak rozumial Ojciec Bochenski personalizm ?

Ks.P. : Dominikanin z Fryburga uważał, iż personalizm nie da się pojać bez kultu dla ponad-materialnych i ponad-społecznych norm i ideałów. Europejczyk działa w imię wartości wyższych nad społeczeństwo,które go wiaża osobiscie i wprost. Europejczyk jest związany z ponad-materialnymi ideałami. Na przykład pojęcie człowieka maszyny, podporządkowanie wszystkiego rasie, czy innym fetyszom jest prawdziwej kulturze europejskiej obce.

J.Sz. : Czy nacjonaizm jest do pogodzenia z myślą chrześcijańską ?

Ks. P. : U św. Tomasza z Akwinu o nacjonalizmie nie ma mowy. Ojciec Bochenski uważał nacjonalizm za rodzaj zabobonu i bardzo przestrzegał przed szowinizmem. Uważał tego typu myślenie za dziedzictwo ideogii czasów saskich, które doprowadziły Polskę do katastrofy. Trzeba wrócic do ideologii Polski klasycznej z kresu Jagiellonskiego, do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. «  Nacjonalizm z myśla chrześcijańską jest nie do pogodzenia », tak wypowiedział sie ten znakomity uczony w wywiadzie dla pisma « Lad » (z dnia 1.10.1988).

J.Sz. : Jak rozumial Ojciec Bochenski tezę teistyczną w kulturze europejskiej. Zgadnienie jest o tyle ważne, gdy obecnie toczą sie dyskusje nad preambułą do konstytuji europejskiej ?

Ks. P. : Bocheński na ten temat pisał już w 1944 roku w artykule pt «  Rodzina narodów », zamieszczonym w czasopiśmie « Wiara i walka ». Znajdujemy tam następujacą wypowiedź : «  Ratunek nasz i calej Europy jet tylko jeden, abyśmy wrócili wszyscy do myśli Bożej, poczuli sie wszyscy jedną wielką silą z jednym zadaniem obrony wspólnego skarbu ».

J.Sz. : Co jest tym skarbem ?

Ks. P. : Oczywiście demokracja. Pojęcie demokracji zdefiniowal Bochenski w artykule przełożonym na wiele języków świata. Tytul tego artykułu brzmi : »Pieć myśli ». Są to myśli naukowe, ekonomiczne, humanistyczne, pluralistyczne oraz  chrześcijańskie.

J.Sz. : Czy  Profesor Bochenski przemawiał w Parlamencie Europejskim.

Ks. P. : O ile wiem, to nie, ale w roku 1948 przemawiał na zjeździe Kongresu Parlamentarnego Unii Europejskiej w Iuterlaken 2 grudnia. Na zjeździe bylo 250 deputowanych z calej Europy i zastanawiano się nad przyjęciem Niemiec do Unii.

J.Sz. : Czy to prawda, że Profesor Bocheński był doradcą kanclerza Adenauera ?

Ks. P. : Tak, nie tylko kanclerza Adenauera, ale jeszcze i czterech innych rządów europejskich. Był także wykładowcą w Akademii «  Nato » i wspolpracownikiem Radia Wolna Europa, podobnie jak Jan Nowak-Jezioranski byl zwolennikiem zjednoczenia Europy.

J.Sz. : Czy prawie 70-letni pobyt w Szwajcarii wpłynał na ukształtowanie się doktryny proeuropejskiej Ojca Bocheńskiego ?

Ks. P. :Myślę, że tak, bowiem Szwajcaria jest państwem wielonarodowościowym. Trzy rozne narody zyja wspolnie tworzac jedno panstwo prosperujace wcale nie najgorzej. Bochenski mawial : «  Jestem Europejczykiem z kantonu Polska ». Juz w sierpniu 1945 w artykule p » Bomba » pisał : «  Bomba atomowa zburzyła nie tylko Hiroszime, ale także arystetolesowska doktrynę o państwach narodowych, a razem z nią ciasne nacjonalizmy... Państwa narodowe należą do przeszłości : nie ma moralnej podstawy dla domagania się ich suwerenności. Musimy wszyscy  wytężyc siły nad budowę wiekszych, ponad-narodowych tworów państwowych. Przez detonacje straszliwego pocisku-pisal Bochenski dalej w artykule - zdaje sie brzmiec przestroga Sw Augustyna sprzed 1500 lat : «  una et christianorum republica », tzn «  jedno jest tylko panstwo dla chrzescijan ». »

J.Sz. Ojciec Bochenski, zalozyciel dwoch Instytutow Europy Wschodniej w Niemczech i Szwajcarii, mial swietne wyczucie polityczne. Przepowiedzial upadek komunizmu 10 lat wczesniej. Czy przepowiedzial takze fakt tworzenie sie Europy ?

Ks.P. : Najlepiej odpowiem cytatem z 29 grudnia 1938 roku : « Powstanie zjednoczonej narodowo i duchowo Europy jest nieodzownym warunkiem istnienia Polski , Europa taka się tworzy. Boleśnie, z niebywałymi oporami... Ale sie tworzy. To jest, powtarzam , jedyny nasz ratunek. Obowiązkiem każdego Polaka, który Polskę na serio kocha, dla którego  jest celem do urzeczywistnienia, a nie tylko przedmiotem słodkich marzeń jest wszystko uczynić, co w jego mocy, by tworzenie się Europy przyspieszyc. Nie, Panie, zagłebiać sie w naszej prowincjonalnej historii, nie podkreślać to, co nas dzieli. Nie czas na dumania o dawnej świetnosci, chodzi o życie i kto życia Polski pragnie, winien być Europejczykiem, powtarzać wszystkim wokół, aby nimi zostali, propagować tę myśl wszystkimi środkami, jakie posiada.To jest nasze najświetsze wezwanie. »

J.Sz. : A więc czy patriotyzm europejski jest obowiązkiem ?

Ks.P. : Wedlug tego wielkiego polityka, jakim był Bocheński, należy się nawet modlić : « Jestem Europejczykiem : te słowa powinien każdy z nas codziennie sobie przy modlitwie powtarzać »(cytat z artkulu « Prawo  rzymski » , rok 194).

J.Sz. : Dziekuje ze rozmowe.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl