Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Japonia: ku pamięci zbrodniarzy wojennych               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
05-04-2011

 

31-03-2011

 

29-03-2011

 

15-03-2011

 

12-03-2011

  Ameryka pomaga Japonii

12-03-2011

  1400 ofiar tsunami

13-11-2010

  Co dalej w stosunkach Japonia-Rosja?

+ zobacz więcej

Japonia: ku pamięci zbrodniarzy wojennych 

07-06-2006

  Autor: Anna M aria Sierpińska
Sintoistyczna świątynia Yasukuni w Tokio, krytykowana przez Chiny i Koreę Płd. jako miejsce pamięci zbrodniarzy wojennych, wydała ulotki w językach sąsiednich krajów, żeby pomóc przybywającym z nich turystom zrozumieć znaczenie Yasukuni - podały w środę władze świątyni.

 

 

Stosunki między Tokio, a Pekinem i Seulem popsuły się, odkąd premier Japonii Junichiro Koizumi zaczął regularnie odwiedzać świątynię Yasukuni, żeby - jak wyjaśniał - modlić się o pokój i oddawać cześć żołnierzom japońskim poległym w II wojnie światowej.

Z ulotki można się dowiedzieć, że ponad tysiąc osób zostało okrzyknięte zbrodniarzami wojennymi i stracone po osądzeniu przez aliantów. W ulotce napisano, że w świątyni ma miejsce odwołanie do duchów tych żołnierzy, jako męczenników epoki cesarza Hirohito.

Z chińskiej i koreańskiej wersji ulotek można się dowiedzieć, że sądy nad japońskimi zbrodniarzami wojennymi był jednostronne lub niesprawiedliwe. II wojna światowa jest w nich określana terminem z ówczesnej japońskiej propagandy jako "Wielka Wojna w Azji Wschodniej".

Można się z nich także dowiedzieć, że Japonia została zmuszona do walki w czasie II wojny światowej, żeby bronić swej niepodległości i pomyślności, jako pokojowo nastawiony członek społeczności Azji.

Japonia okupowała Półwysep Koreański w latach 1910-1945 i najechała Chiny w 1937 r. W czasie II wojny światowej kilkaset tysięcy Azjatek zmuszono do prostytucji na rzecz japońskiej armii, a tylko w Korei 60 tys. osób zginęło z wycieńczenia zmuszone do pracy w kopalniach. Japońskie wojsko jest oskarżane także o fatalne traktowanie jeńców oraz masakry na ludności cywilnej, jak m.in. w Nankinie w 1937, kiedy wymordowano ok. 300 tys. osób.

Japończycy prowadzili również okrutne eksperymenty z bronią biologiczną na chińskich, koreańskich i rosyjskich jeńcach. Zajmował się tym m.in. niesławny Oddział 731 w Mandżurii.


 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl