Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Sprawy globalne / Nowa fala               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Nowa fala 

23-11-2003

  Autor: Agnieszka Rosa

Wrogie nastawienie wobec Żydów, prześladowania i akty agresji- to problemy, z którymi społeczność międzynarodowa walczy od lat W sobotę, 15 listopada w Gagny pod Paryżem spłonęło żydowskie gimnazjum. Ofiar nie było. Ale wszyscy zdają sobie sprawę, że atak ten wymierzony został we francuską społeczność żydowską. Już od kilku lat we Francji można zaobserwować rosnącą niechęć i wrogość wobec Żydów. Tego samego dnia na drugim końcu Europy dokonano zamachu na dwie żydowskie synagogi. W tureckim Stambule zginęły 23 osoby

 

 

                  Paradoksalnie wśród ofiar najwięcej było mieszkańców dzielnicy, przypadkowych przechodniów, handlarzy. Z danych wynika, że zginęło około 10 Żydów. Ponad 300 osób zostało rannych.

                W ubiegłym tygodniu poseł CDU Martin Hohmann został wykluczony ze swojego ugrupowania. Powodem było przemówienie podczas, którego ten niemiecki polityk porównał Żydów ze swoimi rodakami. Według niego naród żydowski był na przestrzeni czasów równie okrutny.

                Teoretycznie tych trzech odrębnych wydarzeń nie łączy nic. Nic oprócz tego, że wszystkie trzy mogą zostać uznane za przejaw antysemityzmu. Antysemityzmu XXI wieku. Wydarzenia II Wojny Światowej, maszyna zniszczenia uruchomiona przez Hitlera, rozwiązanie kwestii żydowskiej, obozy koncentracyjne stały się historią o której wielu woli zapomnieć. Ale Hitler nie jako pierwszy chciał eksterminacji narodu żydowskiego. Od wielu wieków Żydzi stawali się ofiarami frustracji i niezadowolenia społecznego. Od czasów starożytności ( pogrom w Aleksandrii) obarczano ich winą za nieszczęścia, które w danym momencie dotykały konkretne państwo. Zarzucano im chciwość. Podejrzewano o oszustwa. Wypędzano z miast i państw ( Anglia 1290, Francja1306, 1394r). Tworzono getta. Mordowano i szykanowano. Żydzi w wielu krajach Europy pełnili funkcję kozła ofiarnego. Antysemityzm „podsumował” Hitler. Wymordował większość europejskich Żydów.

                Wrogie nastawienie wobec Żydów, prześladowania i akty agresji- to problemy, z którymi społeczność międzynarodowa walczy od lat. Co jakiś czas opinią publiczną wstrząsają wiadomości o zamachach, podpaleniach, mordach. Ostatnie, opisywane wyżej wydarzenia mogą być właśnie takimi impulsami przypominającymi o istniejącym problemie. Oczywiście obiektywizm wymaga wysunięcia hipotezy według, której te trzy przypadki nie mają nic wspólnego z nową falą nienawiści skierowaną przeciwko Żydom. Może gimnazjum podpalił jakiś sfrustrowany uczeń. Może al- Kaida, która nieoficjalnie przyznała się do sobotniego zamachu w Stambule zaatakowała synagogi tylko i wyłącznie dlatego, że w sobotni, świąteczny dla Żydów poranek znajdowało się tam dużo wiernych.  Może Martin Hohmann nie chciał nikogo urazić tylko wyolbrzymił nieco cierpienia swoich rodaków? Uzasadnienia prawdopodobne. Ale czy możliwe?

                Równie prawdopodobne jest to, żepo 65 latach od „słynnej” Nocy Kryształowej, podczas której oddziały SA dokonały pierwszej na taką skalę akcji przeciwko niemieckim Żydom Europa znów musi zmierzyć się z problemem antysemityzmu. Problemem coraz bardziej aktualnym i widocznym.

                Dwa tygodnie temu na jednym z przystanków autobusowych w krakowskiej Nowej Hucie można było znaleźć ulotki atakujące Żydów. Oskarżające ich o wszystkie niepowodzenia Polski, stagnacje gospodarczą, wojnę w Iraku. Pomysłowy autor określił ustrój Polski jako żydokrację. Doszukał się pochodzenia żydowskiego u wielu znanych polityków. Okrutne ale bardzo prawdziwe. Czy fala antysemityzmu dotarła też do Polski? A może ten problem spowszedniał i dlatego nie zauważamy  go na co dzień. I tylko tak spektakularne wydarzenia jak zamach w Turcji lub podpalenie gimnazjum żydowskiego na chwilę otwiera nam oczy.  A gdyby w tej szkole były dzieci?

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl