Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Rosja: rośnie ksenofobia i nietolerancja               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
Rosja: rośnie ksenofobia i nietolerancja 

04-05-2006

  Autor: Anna Maria Sierpińska

Rząd Rosji nie podejmuje wystarczających działań dla zapobieżenia i zwalczania ksenofobii i nietolerancji. Tymczasem w kraju rośnie liczba zabójstw na tle rasowym, mnożą się pobicia i nasila dyskryminacja - stwierdza Amnesty International (AI) w raporcie opublikowanym w czwartek.
  

 

 

 

Raport (Violent racism out of control) wyszczególnia przypadki ataków i napadów na ludzi, w tym niektórych ze skutkiem śmiertelnym. Ich ofiarami są zagraniczni studenci, uchodźcy z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej, mniejszości etniczne, imigranci z Azji Centralnej i Zakaukazia, Cyganie oraz Żydzi.

Ze źródeł rosyjskich cytowanych w raporcie wynika, iż w 2005 roku w Rosji doszło do 366 ataków i napadów na tle rasowym oraz 28 zabójstw. Faktyczna liczba może być wyższa, ponieważ poszkodowani nie zawsze informują policję. Ataki na obcokrajowców i mniejszości policja traktuje jak wybryki chuligańskie pozbawione elementu nienawiści rasowej.

Raport zaznacza, że ataki na tle rasistowskim w Rosji są często dokonywane przez dobrze zorganizowane grupy, jawnie wyznające szowinistyczną i faszystowską ideologię. Liczebność tych grup ocenia się różnie - od pięciu do pięćdziesięciu tysięcy członków - a ich liczbę na ok. 150.

Dokument podkreśla, iż policja nie podejmuje wystarczających działań prewencyjnych, ani śledczych, a przeważająca większość spraw nigdy nie trafia na sądową wokandę.

Dodatkowo pod pretekstem działań antyterrorystycznych, policja znacznie częściej kontroluje dokumenty osobiste ludzi o wyglądzie kaukaskim wymuszając przy okazji łapówki.

- "Jako kraj, który wkrótce formalnie wejdzie w skład Rady Europy i w obecnym półroczu przewodniczący G8, Rosja musi stosować się do zobowiązań wynikających z międzynarodowych konwencji praw człowieka" - powiedziała Irene Khan sekretarz generalna AI w związku z publikacją raportu.

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl