Samoobrona oligarchów

20-04-2006

Autor: AZ/ j. uchto

Rzeczpospolita przeanalizowała sprawozdania finansowe partii politycznych. Wynika z nich, że najbogatsza jest Samoobrona. Ze sprawozdań wynikają też inne ciekawe rzeczy: Lider SLD wpłacał pieniądze Samoobronie, a dyrektor telewizyjnej Jedynki Platformie Obywatelskiej. Jak policzyła Rzeczpospolita, największym majątkiem dysponują Samoobrona, a następnie Platforma Obywatelska.

Na konto partii Andrzeja Leppera wpłynęło w ostatnim roku 50 milionów złotych. Połową z tej sumy mają być kredyty. 11,5 miliona to subwencje z budżetu, a pięć milionów to wpłaty członków i sympatyków. Czy również Wojciecha Olejniczka, którego przelew widnieje w sprawozdaniu? Jak powiedział szef SLD, musiał wpłacić pieniądze Samoobronie, gdyż przegrał proces z Andrzejem Lepperem.

Druga co do majętności partią w Sejmie jest PO. Według obliczeń gazety na konta Platformy wpłynęło w ubiegłym roku ponad 44 mln zł. Połowa to darowizny od osób fizycznych. Na liście wspierających PO znalazł się dyrektor telewizyjnej Jedynki Maciej Grzywaczewski wraz z żoną. "To żona dokonała wpłaty z naszego konta, ja nie mam z tym nic wspólnego" - zapewnia Grzywaczewski.
 
Niewiele mniej, bo 42 miliony złotych w poprzednim roku zgromadziło Prawo i Sprawiedliwość.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.