Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Cząsteczka życia i śmierci               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
31-03-2011

 

10-12-2007

 

02-10-2007

  PSL ekologicznie

08-03-2007

  UE-Niemcy-Polska-energia-ekologia

09-11-2006

 

06-11-2006

  Express - osobowy

+ zobacz więcej

Cząsteczka życia i śmierci 

15-04-2006

  Autor: Aleksadra Heflich

Woda stanowi nieodłączny element naszej codzienności. Jest niezbędna do życia, jest jego synonimem. Jednak nie wszyscy na świecie mają jednakowy dostęp do wody, oraz nie wszyscy mają do niej jednakowy stosunek. My, Polacy tak, jak i większość mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, uważamy wodę za dobro oczywiste, natomiast prawo do korzystania z niej, za równe podstawowym prawom człowieka. Niestety uważamy wodę również za źródło niewyczerpalne. Żyjemy w pełnym przeświadczeniu, że gdy odkręcimy kran, woda zawsze z niego popłynie. Nic bardziej mylnego, jeżeli w ciągu najbliższych dziesięcioleci nie zmienimy naszej „wodnej polityki”, zarówno na poziomie państwowym, jak i tym podstawowym- naszych kuchni, łazienek i ogrodów!

 

 

Już dziś część mieszkańców krajów takich jak Hiszpania, Francja czy Australia wie o tym, że woda może stać się dobrem luksusowym. Niektóre miasteczka południa Francji już od kilku lat w szczycie sezonu turystycznego są zaopatrywane w wodę tylko w określonych godzinach, a podlewanie trawników, a nawet pól uprawnych jest zabronione w okresie suszy pod karą pieniężną! Australijczykom nie wolno myć samochodów za pomocą szlauchu, tylko przy użyciu wiader!

Światowe Forum Wodne

Między 16 a 22 marca tego roku odbyło się w Mexico City czwarte Światowe Forum Wodne, które zgromadziło 140 państw, w tym 70 reprezentowanych na poziomie ministerialnym. Na tym zgromadzeniu Polskę reprezentował prof. Mariusz-Orion Jędrysek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju. Tematem przewodnim forum było hasło: „Działania lokalne na rzecz globalnego wyzwania”. 13 tysięcy uczestników mogło uczestniczyć w 378 konferencjach, w ponad 200 sesjach toczących się wokół pięciu tematów: prawo do wody, uznanie roli przedstawicieli lokalnych, solidarne finansowanie, ustanowienie narzędzi nadzoru i rozwoju dostępu do wody i jej uzdatniania. 22 marca, w ostatnim dniu forum obchodzono Światowy Dzień Wody, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Woda a kultura”.

Forum zostało już po raz czwarty zwołane przez Światową Radę Wody, która jest federacją trzystu pięćdziesięciu organizacji zajmujących się szeroko rozumianym problemem wody. Miliony specjalistów zrzeszonych w jej ramach, którzy działają w sektorze prywatnym jak i publicznym, na poziomie narodowym albo lokalnym, mają za cel stworzenie Światowej Polityki Wody. Ich misją jest uświadamianie i uczulanie społeczności międzynarodowej jak i lokalnej na problem korzystania z wód na świecie. Na czele federacji stoi Francuz Loďc Fauchon, wybrany ponownie na to stanowisko podczas ostatniego forum w Meksyku.

Śmiertelne statystyki

Statystyki dotyczące wody są przerażające. Woda jest pierwszą przyczyną śmierci na świecie, jej ofiarą pada 25 tysięcy osób dziennie. Według danych UNICEF z 2004 roku woda zabija 5 tysięcy dzieci dziennie. Postępujący wzrost demograficzny potęguje powagę problemu. Przewidywania ONZ podają, że w 2025 roku 2/3 ludności świata będzie miało ograniczony dostęp do wody. Pesymizm wynika z analizy ostatniego półwiecza, kiedy to populacja naszego globu podwoiła się, a konsumpcja wody wzrosła ponad trzykrotnie. Obecnie 97,5% wody na Ziemi jest słona. Z 2,5% wód słodkich tylko 0,007% jest dostępnych i pitnych. Trzeba jeszcze dodać do tego nierównomierną repartycję wody. 9 państw najlepiej w nią zaopatrzonych posiada 60% wód zdatnych do picia, natomiast 80 państw, których łączna liczba mieszkańców stanowi 40% populacji światowej, nie ma jej wystarczająco. Przerażająca jest rozbieżność, gdy porównamy ilość wody zużywanej dziennie przez rolnika z Afryki- 10 l i mieszkańca USA- 425 l! Dostęp do wody jest także w niektórych państwach kluczową kwestią polityczną. Na Zachodnim Brzegu Jordanu Palestyńczycy posiadają 10% praw do wody i całkowicie zależą w tej kwestii od Izraelczyków.

Uszczelnić rury i zwiększyć źródła finansowania

Stolica Meksyku nie została wybrana przypadkowo przez organizatorów Światowego Forum Wodnego. Ta gigantyczna aglomeracja skupiająca blisko 19 mln mieszkańców stale boryka się z dostawami wody. Do pogarszającej się sytuacji wodnej, tego jak i wielu innych miast na świecie, trzeba dodać prognozę, według której do 2025 roku większość ludności świata będzie mieszkała na terenach zurbanizowanych, na skutek migracji ze wsi. Jednym z rozwiązań dla przeludnionego Mexico City wydaje się uszczelnienie systemu wodociągowego. Naprawienie uszkodzonych miejsc pozwoliłoby na zaopatrzenie w wodę 3 milionów osób! Takie samo rozwiązanie jest niezbędne w wielu krajach. Gdyby uszczelniono wodociągi w Jordanii i Jemenie o Ľ wzrosłyby dostawy wody.

Jakie inne rozwiązania mogłyby poprawić obecną sytuację? Na forum w Mexico City poruszono kwestię przeniesienia kompetencji dotyczących zaopatrywania w wodę i jej uzdatniania, na władze lokalne, które najlepiej znają potrzeby mieszkańców. Jednak kwestia finansowania tych operacji pozostaje kluczowym rozwiązaniem. Głównie ze względu na to, że dostęp do wody pitnej jest ograniczony właśnie w najbiedniejszych regionach świata, które potrzebują silnego wsparcia krajów bogatych. Pomoc techniczna lub finansowa jest dostarczana głównie przez ONZ, organizacje pozarządowe i na płaszczyźnie bilateralnej przez państwa wysoko rozwinięte. Francja zobowiązała się do podwojenia środków przeznaczonych na walkę z problemem wody, uzdatniając tym samym do 2015 roku wodę dla 9 milionów Afrykanów. W wielu krajach (Francja, Kanada, Wielka Brytania, Nowa Zelandia) został uruchomiony mechanizm solidarnego finansowania „wodnych projektów” w Trzecim Świcie. Prawo obowiązujące w tych państwach pozwala samorządom terytorialnym jak i przedsiębiorstwom zaopatrującym je w wodę, na przekazywanie do 1% ich „wodnego budżetu” na akcje współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Ogrom potrzeb ilustruje kwoty oszacowane przez Narody Zjednoczone. Wydawane przez nie aktualnie 3,5 miliarda dolarów musi być potrojone do 2015 roku, aby osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju w kwestii wody.

Wodna strategia

Jedno jest pewne, aby poprawić sytuację zarówno w krajach rozwijających się jak i rozwiniętych, działania muszą być podjęte na wielu płaszczyznach. Kluczowe jest zapobieganie zanieczyszczaniu wody przez przemysł, rolnictwo i nieprzemyślane eksploatowanie wód zaskórnych, które zaspokajają aż 1/3 światowego zapotrzebowania. Niezbędna jest budowa wodociągów i uzdatnianie wody w państwach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej, gdzie nieograniczony dostęp do „źródła życia” ma często tylko 30-40% mieszkańców! Konieczna jest „wodna edukacja”, która uczuli ludzi na dramatyczną sytuację na świecie. Jednym słowem wspólnota międzynarodowa stoi przed wyzwaniem stworzenia wodnej strategii na skalę globalną. Mniej zużywać, lepiej gospodarować- powinno stać się naszym „wodnym mottem”. 

Źródło zdjęcia: Lars Lentz / Wikimedia Commons

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl