Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Pierwszy proces przed MTK               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
10-04-2006

  Werbunek dzieci w Demokratycznej Republice Kongo

21-08-2007

 

25-04-2007

 

27-02-2007

 

20-09-2006

 

21-02-2006

  Zarzut prokuratury w sprawie MTK

09-01-2006

 

+ zobacz więcej

Pierwszy proces przed MTK 

12-04-2006

  Autor: Maciej Józefowicz

O jego narodzinach mówił cały świat, głównie z powodu sprzeciwu, jaki przeciw niemu wytoczyło najpotężniejsze państwo świata. Potem cisza. Teraz, z dala od błysku fleszów i nagłówków gazet, Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna działalność. 20 marca odbyło się pierwsze przesłuchanie pierwszego oskarżonego - Thomasa Lubangi z DR Konga.

 

 

Lubanga wybił się na światło dzienne na przełomie tysiącleci, podczas wojny domowej w swoim kraju. W wojnie tej, nazywanej "afrykańską wojną światową" ze względu na duże zaangażowanie innych państw regionu, założył popieraną przez Ugandę Unię Kongijskich Patriotów (Union des Patriotes Congolais - UPC) - ni to organizację polityczną, ni to bojówkę. W 2002r. obsadził się też na stanowisku zbrojnego ramienia UPC - Sił Patriotycznych na rzecz Wyzwolenia Konga (Forces Patriotiques pour la Libération du Congo - FPLC), o jednoznacznie agresywnym charakterze. Na terenie północno-wschodniej prowincji Konga, Ituri, UPB i FPLC robiły praktycznie, co chciały, przyczyniając się do śmierci 8 tysięcy i wypędzenia 600 tysięcy cywilów. Ci, którzy zostali, musieli płacić haracz: w pieniądzach, w naturze, lub w dzieciach, które powiększały szeregi armii Lubangi.

Lubanga został w końcu aresztowany w 2005r., kiedy po zabójstwie dziewięciu "błękitnych hełmów" z misji pokojowej ONZ rząd w Kinszasie rozpoczął wielką obławę na przywóców partyzantki. Kolejne miesiące upłynęły na sporach o zatrzymanego między sądami kongijskimi a MTK. Ostatecznie Kinszasa ustąpiła i w ten sposób Lubanga dostąpił niechlubnego zaszczytu inauguracji działalnośći trybunału. 10 lutego 2006r. został za nim wydany list gończy, a 17 marca jako pierwszy człowiek w historii zamienił kongijską celę na więzienne łóżko w Hadze. Przesłuchania rozpoczęły się kilka dni później.

Podstawą do oskarżenia Lubangi jest zdobycie przez jego siły w 2002r. stolicy Ituri, miasta Bunia, i masowe wcielanie napotkanych tam dzieci do własnych oddziałów. Artykuł 8 Statutu Rzymskiego, uznaje wcielanie do sił zbrojnych dzieci poniżej 15 lat za zbrodnię wojenną. Choć wydaje się niemal pewne, że Lubanga ma więcej grzechów na sumieniu, i to obejmujących jeszcze cięższe kategorie, takie jak zbrodnie przeciw ludzkości, czy ludobójstwo, udowodnienie mu czegoś więcej byłoby trudne do przeprowadzenia. W każdym razie Al Capone też został skazany za oszustwa podatkowe.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl