Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Historyczne zmiany w ustroju Kanady               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
28-08-2010

 

15-10-2008

 

04-12-2007

  Powraca konflikt Iran-Kanada

14-12-2006

 

09-02-2006

 

14-12-2003

  Dwudziesty pierwszy premier Kanady

21-04-2003

  Koniec z separatyzmem w Quebecu

+ zobacz więcej

Historyczne zmiany w ustroju Kanady 

14-08-2003

  Autor: Marek Grabowski

11 lipca 2003 do miasta Charlottetown zjechali się premierzy 10 prowincji i przywódcy 3 terytoriów kanadyjskich. Głównym tematem rozmów miały być sprawy opieki zdrowotnej. Warto przypomnieć, że ostatnimi czasy kwestia ta jest jabłkiem niezgody między rządem federalnym a rządami prowincjonalnymi. Te ostatnie żądają od Ottawy wyższych środków pieniężnych na utrzymanie służby zdrowia na przyzwoitym poziomie. Tymczasem rząd premiera Chretiena stanowczo odmawia, twierdząc, iż z budżetu federalnego idzie już i tak za dużo sum pieniędzy na jej utrzymanie.

 

Wbrew oczekiwaniom, konferencję liderów zdominował inny temat – utworzenie Rady Federacji (Council of the Federation). Miałby to być organ jednoczący wszystkie prowincje i terytoria Kanady w działaniu. Rada Federacji miałaby także ustanawiać wspólne stanowisko rządów prowincjonalnych w danej kwestii, a następnie przekazywać je Ottawie.
Do tej pory, często skłócone prowincje i terytoria, każda na własną rękę starała się wyegzekwować od rządu federalnego odpowiednie środki finansowe na konkretne cele. Od tej pory, wszystkie prowincje działałaby jako jeden organ w postaci Rady Federacji, co oczywiście zwiększyłoby siłę nacisku. Jak sami liderzy mówią, pomysł utworzenia takiego organu ma na celu wpłynięcie na rząd Kanady, by ten wreszcie zaczął się liczyć z opiniami prowincji

 

Mimo wszystko, liderzy prowincji i terytoriów zapewniają, że pomysł utworzenia Rady przede wszystkim wzmocni federację w Kanadzie.
Premier Nowego Brunszwiku Bernard Lord w wywiadzie powiedział : „Sądzę, iż dzisiaj jest historyczny moment(...) To sygnalizuje, iż nadchodzi nowa era kooperacji, konstruktywnego federalizmu w Kanadzie.”
Podobnie na ten temat wyraża się większość prowincjonalnych przywódców:

 • Jean Charest, premier Quebecu : „Sądzę, iż jest to solidny przepis na sukces (...) Zrobiliśmy duży krok naprzód by nasze rządy współpracowały razem.”

 • Gary Doer, premier Manitoby : „Wszyscy mieszkacy Kanady skorzystają na Radzie Federacji.”

 • Ralph Klein, premier Alberty : „Teraz jest nas 13, którzy są zjednoczeni w pragnieniu lepszego służenia Kanadyjczykom w prawdziwie federalistyczny sposób.”

 • Pat Binns, premier Wyspy Ks. Edwarda : „Premierzy wierzą, że ten plan wzmocni Kanadę.”

   

  Jak zauważa Klein, do tej pory takie zjednoczenie prowincji i terytoriów było niemożliwe, głównie z powodu opozycji separatystycznego Quebecu. Dopiero ostatnia zmiana w rządzie Quebecu (do władzy doszli liberałowie i tym samym zakończyły się długie rządy separatystycznej Partii Quebecu) pozwoliła na tak duży krok w ich zjednoczeniu.

   

  Ciekawostką jest również, iż obrady odbywają się właśnie w Charlottetown. Warto przypomnieć, iż właśnie w tym mieście, w 1860 roku odbywały się narady dotyczące utworzenia Konfederacji, a w rezultacie powstania nowego państwa – Kanady.

   

  W trakcie rozmów ustalono ponowne zwołanie konferencji na październik. Wtedy też ma zostać zaprezentowana „lista życzeń” względem Ottawy. Będzie to także prawdziwy sprawdzian dla nowego i być może historycznego ciała administracji Kanady – Rady Federacji.

  Autor: Marek Grabowski

 •  

   

   

    drukuj   prześlij na email

    powrót   w górę

  Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

  Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


  e-Polityka.pl