Zdaniem ekspertów, PiS może w końcu zwyciężyć

09-05-2013

Autor: aln

W większości przeprowadzanych sondaży wyborczych w perspektywie ostatnich kilku lat, agencje badawcze nie dawały większych szans na zwycięstwo w kolejnych wyborach parlamentarnych największej partii opozycyjnej w polskim Sejmie – Prawu i Sprawiedliwości. Dziś jednak eksperci wypowiadają się, że klęska Platformy Obywatelskiej w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu wydaje się coraz bardziej realna.

W takiej sytuacji najprawdopodobniej ponownie na fotelu prezesa Rady Ministrów zasiadłby Jarosław Kaczyński. Jego powrót do władzy w Rzeczypospolitej Polskiej nie wydaje się już abstrakcyjny, ale całkowicie możliwy. Kolejne sondaże przedwyborcze dają coraz większe szanse na zwycięstwo PiS.

Warunkiem zwycięstwa w wyborach parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości może być frekwencja wyborcza. Dziś około 10% mniej obywateli deklaruje wzięcie udziału w wyborach, niż w poprzednich wyborach do Sejmu i Senatu. Jeśli do wyborów pójdzie 40% wyborców, największe szanse na zwycięstwo, zdaniem ekspertów, ma Prawo i Sprawiedliwość.

Od kolejnych wyborów do Parlamentu dzielą nas jeszcze dwa lata, co oznacza, że Platforma Obywatelska ma jeszcze wiele czasu na odbudowanie swojej pozycji. Być może jednak z miesiąca na miesiąc coraz więcej wyborców będzie skłaniało się do zagłosowania na Prawo i Sprawiedliwość, zrażonych niekompetencją i antyspołeczną polityką PO.

Zawiedzeni wyborcy PO mogą w ogóle nie zdecydować się za dwa lata na wzięcie udziału w wyborach do Sejmu i Senatu. Będzie to oznaczało wygraną PiS i dojście do władzy jako premiera Jarosława Kaczyńskiego.
W kwietniu 2013 roku na PO chciało głosować 25% badanych przez CBOS, a na PiS – 23%. Na Sojusz Lewicy Demokratycznej swój głos oddałoby 8% respondentów, a na PSL – 6%. Jedynie 2% wyborców głosowałoby na Ruch Palikota, co jest poważnym spadkiem w odniesieniu do ostatnich wyników wyborów. Na poparcie rzędu 3% mogłaby liczyć Solidarna Polska.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.