Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Społeczeństwo / Jan Paweł Wykorzystany               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
21-11-2010

 

19-09-2010

 

09-05-2009

  Benedykt XVI odwiedza meczet

28-04-2009

 

08-03-2009

 

15-02-2009

 

04-02-2009

 

+ zobacz więcej

Jan Paweł Wykorzystany 

06-04-2006

  Autor: Jacek Kupidura

Rozumiem, że należy okazać Janowi Pawłowi II szacunek. Zgadzam się z tym, że był człowiekiem dla ludzkości zasłużonym. Wspierał Polaków w dobie komunistycznego reżimu, dawał im nadzieję na lepszą przyszłość. Doceniam jego wysiłek mający na celu pogodzenie wyznawców judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Jednak nie znaczy to, że mamy teraz być bombardowani ze wszystkich stron informacjami o tym jak to jego nauka wpłynęła na „wszystkich” Polaków. Wiadomo, że media komercyjne muszą jakoś zarobić. Dlatego pokazują to, co ludzie chcą oglądać. To jest tak oczywiste, że nie trzeba tego tłumaczyć. Jednak są pewne granice, po których przekroczeniu robi się jakoś tak niemiło i sztucznie.

 

 

Ma to miejsce np. wtedy, gdy z serwisów informacyjnych (internetowych i telewizyjnych) można się dowiedzieć jedynie o tym, że rok temu umarł papież, i że wszyscy są z tego powodu wielce zasmuceni. Tak jakby reszta świata zupełnie nie istniała. Arystoteles kilkadziesiąt wieków temu sformułował piękną zasadę „złotego środka” – zachowania umiaru we wszystkim, co się robi. O tej zacnej cesze polskie media w rocznicę śmierci papieża chyba zapomniały.

Zdaję sobie sprawę z tego, że każdy chce teraz na papieżu ubić dobry interes. W celu zwiększenia nakładu większość gazet dołącza teraz jakieś filmy o jego życiu. Wydanych książek, kalendarzy, koszulek, kubków, opasek, monet i wszelakiej maści innych bibelotów poświęconych osobie Jana Pawła II nie sposób zliczyć. Trochę smutne to jest, że osoba, której należy się jak największy szacunek, została sprowadzona do roli zwykłego przedmiotu. Mówiąc wprost – ze zmarłego papieża uczyniono maszynkę do robienia pieniędzy.

Czy Polska jest pod względem takiego procederu wyjątkiem? Otóż nie. Podobna sytuacja miała przecież już miejsce kilka lat temu w Anglii. W 1997 roku, gdy w wypadku samochodowym zginęła księżna Diana wszystko potoczyło się podobnie – najpierw nastała „wielka żałoba”, a później „wielki biznes”. Porcelanę i inne przedmioty z wizerunkiem księżnej Diany można było wtedy dostać wszędzie.

A co się dzieje z „pokoleniem JP2”? Co do tego, czy ono istnieje, sądząc po ilości sprzedanych kubków czy koszulek z wizerunkiem papieża, wątpliwości nie mam. Ale czy działalność tego pokolenia ogranicza się tylko do czynności kupowania bibelotów? Jak to jest z tą odnową moralną? Czy wśród młodzieży rzeczywiście do niej doszło? Czy świadectwem tego jest pojednanie kibiców Cracovii i Wisły? Naprawdę piękne było to pojednanie, które skończyło się walką na noże? Symbolizuje ono właśnie „realność” odnowy moralnej, o której tak często się ostatnio mówi.

A może jestem po prostu tak zgorzkniały, że nie chcę dostrzec tej ogarniającej społeczeństwo rewolucji moralnej? Może nie dostrzegam dobroci bijącej z lic uśmiechniętych Polaków? Może to, że panuje znieczulica, jest tylko moim złudzeniem? A może ta rewolucja nie dotarła jeszcze do mojego miasta? Poczekam, zobaczę, może kiedyś zmienię zdanie na ten temat. Obecnie niestety nie ma do tego żadnych podstaw.

Gdyby Polacy starali się z taką samą gorliwością, z jaką chcą się dorobić na papieżu, wypełniać jego nauki, to mielibyśmy w Polsce raj na ziemi. „Naród wielki, społeczeństwo żadne” – tak o Polakach pisał Cyprian Kamil Norwid i chyba się zbytnio nie mylił. Bo o ile Polacy jako naród umieli okazać po papieżu żałobę narodową, o tyle jako społeczeństwo zrealizować jego nauk nie potrafią. Nie jest to może optymistyczna konkluzja, ale wolę właśnie taką – realistyczną – niż fantazje wybajdurzone przez część mediów i dziennikarzy.

Herb Jana Pawła II pochodzi z Wikimedia Commons.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  cytat [ 1 ]

(~wiszko, 06-04-2006 20:52)

Opis:

 

(~Chris, 06-04-2006 00:49)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl