Bój o Warszawę

30-08-2010

Autor: Bartłomiej Kałucki

Kampanię samorządową czas zacząć! Lada dzień premier ogłosi ostateczny termin wyborów. Najbardziej ekscytujące są te elekcje, gdzie czarno na białym wiemy kogo wybieramy. Tak jest w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Jak zwykle najbardziej prestiżowy pojedynek stoczy się w stolicy.

Jak na razie jasną deklarację co do kandydowania złożył weteran i etatowy uczestnik wyborów wszelakich Janusz Korwin Mikke. Nikt też sobie nie wyobraża możliwości rezygnacji z walki o reelekcję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz Waltz. Jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, to do niedawna wydawało się, że kandydatem tej partii będzie Paweł Poncyliusz, jednak ostatnio na politycznej giełdzie w kontekście ubiegania się o prezydenturę w stolicy coraz częściej wymienia się senatora Zbigniewa Romaszewskiego. Mówi się też o tym, że do boju o prezydenturę zostanie desygnowany szef Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, czy też była minister sportu w rządzie PiS Elżbieta Jakubiak.

Jeśli chodzi o lewicę, to z ramienia SLD do walki stanie były przewodniczący Wojciech Olejniczak. Z kolei ciągle waha się Marek Borowski. Może on liczyć na poparcie Socjaldemokracji Polskiej i Partii Demokratycznej. Warto przypomnieć, że Borowski startował już w wyścigu o prezydenturę w Warszawie w 2006 roku. W pierwszej turze wyborów zajął 3 miejsce z ponad 22% poparciem.

Warto też nadmienić, że bodajże w pierwszym sondażu przedwyborczym przeprowadzonym na zlecenie Faktów TVN, na 41% poparcia może liczyć obecna prezydent Warszawy. Na drugim miejscu plasuje się Paweł Poncyliusz, który może liczyć na 16% głosów. Kolejne dwie pozycje zajmują kolejno Marek Borowski i Wojciech Olejniczak, którzy mogą liczyć na odpowiednio 13% i 11% głosów. Janusz Korwin Mikke z kolei cieszy się poparciem 9% warszawiaków.

Jak widać jesteśmy na razie na etapie wróżenia z fusów, bo przede wszystkim nie znamy jeszcze kandydata największej partii opozycyjnej, a także odpowiedzi na to, czy lewica skonsoliduje siły na prestiżowe warszawskie starcie. A od tych dwóch czynników zależy to, czy ktokolwiek będzie miał szanse na powalczenie z Hanną Gronkiewicz Waltz.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.