Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Partia Palikota               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
10-07-2010

  Schetyna: Palikot szkodzi Platformie

27-05-2007

  Polityczny program Platformy Obywatelskiej

20-10-2011

 

07-10-2011

 

15-07-2011

 

06-12-2010

 

28-11-2010

 

+ zobacz więcej

Partia Palikota 

23-08-2010

  Autor: Bartłomiej Kałucki
Lada dzień nad przyszłością ekscentrycznego posła Palikota będzie obradował partyjny sąd koleżeński. Najprawdopodobniej żadnej kontrowersyjnej – czytaj wyrzucenie z Platformy – decyzji ów organ nie podejmie, bo po prostu nie będzie to opłacalne wizerunkowo. Mimo tego Janusz Palikot  otwarcie daje do zrozumienia, że jeżeli przez najbliższe 5 – 6 miesięcy partia rządząca nie ruszy z jasnym – liberalnym programem w kwestiach światopoglądowych, to bardzo możliwa jest jego samodzielna dezercja i utworzenie zarazem nowego ugrupowania na lewo od PO.

 

 

Pytaniem zasadniczym jest na pewno to, czy mówienie o zebraniu się ruchu poparcia dla Janusza Palikota – zalążka przyszłej partii, jest realnym pomysłem politycznym, czy spektakularnym blefem, mającym na celu umocnienie jego partyjnej pozycji. Moim zdaniem możliwe jest i jedno i drugie.                 

Przecież z jednej strony lubelski poseł ma ambicje na stanie się kimś więcej niż nadwornym „błaznem” Tuska. Jeśli nie uda mu się wywindować swojej pozycji w PO to ambicja będzie go niesamowicie zżerała. Z drugiej strony, jeśli jest to świadomy blef to tym bardziej pokaże jakim jest wytrawnym graczem , zapędzającym wszystkich w kozi róg.

Pytaniem nie mniejszej wagi jest to, jak dużym poparciem hipotetycznie mogłaby cieszyć się nowa partia i czy w ogóle jest na nią miejsce na rodzimej scenie politycznej. Według niedawnego sondażu Homo Homini dla "Super Expressu" partia Janusza Palikota mogłaby w tej chwili liczyć na 20% poparcie. Wynik oczywiście jest godny pozazdroszczenia chociażby przez SLD. Jednak moim zdaniem jest też mocno przesadzony. Dowodem na to niech będzie chociażby dotychczasowa historia związana z tworzeniem nowych ugrupowań, wyłączając z tego zestawienia PO i PiS. Przykład pierwszy – Partia Demokratyczna – demokraci.pl. We wstępnych sondażach oscylowała wokół 10 – 15% i to już po utworzeniu, a nie czysto teoretycznie, jak się skończyło – poparcie mniejsze niż błąd statystyczny. Dokładnie ta sama prawidłowość dotyczyła popularnych „Borówek”, czyli Socjaldemokracji Polskiej Marka Borowskiego, jak również Stronnictwa Demokratycznego, a nawet zapomnianej już pewnie tzw. Ligi i Samoobrony, czyli koalicji przedwyborczej Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony Andrzeja Leppera. Czy ta tendencja utrzyma się w przypadku hipotetycznej partii Palikota – jak zwykle czas pokaże.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  DLACZEGO PALIKOT PATRZY NA LEWO

(~Grant, 23-08-2010 21:18)

Opis:


Brak odpowiedzi na ten komentarz
+ powrót + odpowiedz
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl