Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Zachodnia / Greckie sukcesy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
07-10-2011

  Rozmowy ws. pomocy dla Grecji

23-06-2011

 

15-11-2010

 

07-11-2010

 

20-05-2010

  Kolejne strajki w Grecji

15-05-2010

  Demonstracje w greckiej stolicy

03-05-2010

 

+ zobacz więcej

Greckie sukcesy 

04-07-2003

  Autor: Mateusz Nałęcz

W minionym półroczu przewodnictwo w UE sprawowała Grecja. Na zakończenie tej prezydencji przywódcy państw Unii spotkali się w Salonikach. Okres ten był ważny dla przyszłości Europy, a wydarzenia podczas szczytu znaczące.

 

 

Grecy sprawowali przewodnictwo od 1 stycznia do 30 czerwca. Dwa wydarzenia najdobitniej świadczą o odniesionym sukcesie. Pierwszym jest podpisanie Traktatu Akcesyjnego. Nastąpiło to 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Drzwi do Europy dla 10 krajów kandydujących zostały otwarte. Po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej przez państwa członkowskie i przez przyszłych członków, najpewniej jeszcze przed 1 czerwca 2004 r. nastąpi poszerzenie UE.

Drugie ważne wydarzenie to wspomniany szczyt w Salonikach. W rzeczywistości odbył on się w kurorcie Porto Carras oddalonym o 100 km. Został on tam przeniesiony ze względu na obawy gospodarzy przed protestami i zamieszkami. Trwał on od 19 do 21 czerwca. Najważniejszym było przedstawienie podczas drugiego dnia obrad projektu przyszłej Konstytucji UE. Zrobił to przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing. Konwent działał od marca 2002 r. Zaprezentowany dokument będzie podstawą podczas obrad Konferencji Międzyrządowej, która ma rozpocząć swoje obrady w Rzymie 15 października. Najwięcej kontrowersji w proponowanym dokumencie wzbudza kwestia preambuły, zmiany w systemie głosowania większościowego i ustanowienie stanowiska przewodniczącego UE wybieranego na 2,5 roku.

Inne znaczące inicjatywy przedsięwzięte podczas tego szczytu dotyczyły migracji i regionu bałkańskiego. Pierwszego dnia dominowały sprawy migracji. Najważniejsze osiągniecie to powołanie agencji zajmującej się monitorowanie granic UE. Zgodzono się też na wspólne finansowanie ochrony granic zewnętrznych Unii. Odnosi się to m. in. do Polski. Chociaż sprawy migracji i ochrony granic są w zainteresowaniu Wspólnot od pewnego czasu (wystarczy tylko wspomnieć Traktat o UE z 1992 r.), to po raz pierwszy będą one częściowo ze wspólnego budżetu.

Ostatniego dnia obrad w sobotę odbyło się spotkanie 25 państw przyszłej Europy z 5 państwami bałkańskimi. W spotkaniu uczestniczyły też 3 inne kraje kandydackie: Bułgaria, Rumunia i Turcja. Spotkanie to miało na celu wzajemne zbliżenie wszystkich wymienionych państw. W dalszej perspektywie wszyscy ci uczestnicy mają tworzyć UE. Warto wspomnieć, że podczas tego szczytu Polska wraz z innymi 9 kandydującymi państwami uczestniczyła prawie jak pełnoprawny członek.

Przed rozpoczęciem przewodnictwa Grecji pojawiały się opinie, że mogą oni nie poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami. Miało to wynikać z zacofania gospodarczego i kultury politycznej typowej dla państw południowej Europy. Po 1 lipca przewodnictwo objęły Włochy – następny śródziemnomorski kraj. Obserwując ostatnie wydarzenia (wystąpienie premiera Berlusconiego), należy stwierdzić, że Grecy nie stwarzali takich problemów.

Mateusz Nałęcz 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl