Ugoda między rządem a UniCredito?

29-03-2006

Autor: Anna Maria Sierpińska

Rozpoczęły się prace nad porozumieniem pomiędzy polskim rządem a UniCredito - poinformował po zakończonej trzeciej turze negocjacji w sprawie fuzji Pekao SA i BPH rzecznik resortu skarbu Marcin Mazurek.

Dziś rozpoczęły się prace nad tekstem porozumienia - powiedział Mazurek.

Rzecznik dodał, że następne spotkanie przedstawicieli rządu i UniCredito jest przewidziane na czwartek.

Polski rząd nie chce dopuścić do połączenia banków, powołując się m.in. na umowę prywatyzacyjną Pekao SA i zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez UniCredito.

W poniedziałek brytyjski "Financial Times" napisał, że UniCredito rozważa sprzedanie marki BPH i części oddziałów tego banku w Polsce jako próbę rozwiązania sporu z polskim rządem.

- "Sprzedanie marki BPH i części oddziałów tego banku w Polsce to jeden z rozważanych scenariuszy zakończenia sporu MSP z UniCredit " Osiągnięcie porozumienia jest możliwe do 5 kwietnia". - wyjaśnia minister skarbu Wojciech Jasiński.

Minister skarbu poinformował, że odpowiedź Polski na list Komisji Europejskiej z 8 marca jest w trakcie przygotowania.

Komisja Europejska dała Polsce czas do poniedziałku na odpowiedź, dlaczego blokuje fuzję banków Pekao SA i BPH. Udziałowcem obu banków jest włoska grupa UniCredito.

Zapytanie w tej sprawie wysłała kilka tygodni temu do polskich władz unijna komisarz do spraw konkurencji Nelly Kroes. Jej zdaniem blokowanie przez Polskę połączenia banków jest niezgodne z zasadami unijnej konkurencji.

Łamanie prawa w tej sprawie zarzucił już Polsce unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego, a Komisja Europejska rozpoczęła oficjalne postępowanie przeciwko Polsce.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.