Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Społeczeństwo / Bezrobotny absolwent               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
10-05-2011

 

14-01-2010

 

25-11-2009

 

06-08-2009

 

25-06-2009

 

27-02-2009

 

09-02-2009

 

+ zobacz więcej

Bezrobotny absolwent 

11-02-2010

  Autor: Michał Jezierski
Legitymowanie się wyższym wykształceniem paradoksalnie może przyczynić się do włączenia jego posiadacza w poczet osób bezrobotnych. W Polsce przybywa lawinowo młodych bezrobotnych, najczęściej właśnie z wyższym wykształceniem. Kompatybilnie z danymi, w zeszłym roku zarejestrowano 114 tysięcy osób z  wykształceniem wyższym, jednak oficjalne liczby są mocno zaniżone. Nieoficjalnie, poziom bezrobocia w tej grupie społecznej wynosi od 300 do 400 tysięcy. Przyczynami takiego stanu rzeczy są między innymi wstyd i poczucie upokorzenia związane z zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna.

 

 

Sytuację dodatkowo potęguje kryzys, który sprzyja zwalnianiu młodych ludzi, jako tych najmniej doświadczonych i związanych z firmą. Ponadto właściciele przedsiębiorstw nie są skłonni do zatrudniania młodych ludzi.
   
Głównymi powodami pogłębiania się takiej sytuacji są- ”nadprodukcja” absolwentów wyższych uczelni, gdy na rynku brakuje absolwentów szkół zawodowych i technicznych oraz niedostosowanie polskiego systemu edukacji do wymagań rynku pracy. Powoduje to, iż młodzi ludzie kształcą się na kierunkach, które w przyszłości mogą okazać się całkowicie nieprzydatne. Wśród takich kierunków należy wymienić ekonomię oraz zarządzanie i marketing. Kierunki te generują duże rzesze bezrobotnych, ponieważ aż 20% wszystkich studiujących kształciło się na kierunku zarządzanie i marketing.
   
Jednak z tym problemem zmagają się również inne kraje Unii Europejskiej. Wyjściem z sytuacji są różnego rodzaju projekty i programy skierowane do tej grupy ze strony instytucji państwowych. Organizowane są także staże i praktyki, które pozwalają na zdobycie doświadczeń i łatwiejsze znalezienie późniejszej pracy. Jednak coraz więcej młodych ludzi decyduje się na założenie własnej firmy i w ten sposób budują swoją karierę zawodową  

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl