Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Bezrobotny absolwent               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 Bronze statues
 Egipt
 Forum - Forumowisko.pl
 Fotografia ślubna
 Francuski warszawa
 Gadżety reklamowe
 Internet Rumia
 Katalog Polskich Firm
 Klimatyzacja
 KRETA
 Księgarnia Sportbook.pl
 Last minute Egipt
 Solidne Meble Biurowe
 Producent przewodów
 Program magazynowy
 Psycholog Wrocław
 Płytki
 Stomatolog
 



 
Bezrobotny absolwent 

11-02-2010

  Autor: Michał Jezierski
Legitymowanie się wyższym wykształceniem paradoksalnie może przyczynić się do włączenia jego posiadacza w poczet osób bezrobotnych. W Polsce przybywa lawinowo młodych bezrobotnych, najczęściej właśnie z wyższym wykształceniem. Kompatybilnie z danymi, w zeszłym roku zarejestrowano 114 tysięcy osób z  wykształceniem wyższym, jednak oficjalne liczby są mocno zaniżone. Nieoficjalnie, poziom bezrobocia w tej grupie społecznej wynosi od 300 do 400 tysięcy. Przyczynami takiego stanu rzeczy są między innymi wstyd i poczucie upokorzenia związane z zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna.

 

 

Sytuację dodatkowo potęguje kryzys, który sprzyja zwalnianiu młodych ludzi, jako tych najmniej doświadczonych i związanych z firmą. Ponadto właściciele przedsiębiorstw nie są skłonni do zatrudniania młodych ludzi.
   
Głównymi powodami pogłębiania się takiej sytuacji są- ”nadprodukcja” absolwentów wyższych uczelni, gdy na rynku brakuje absolwentów szkół zawodowych i technicznych oraz niedostosowanie polskiego systemu edukacji do wymagań rynku pracy. Powoduje to, iż młodzi ludzie kształcą się na kierunkach, które w przyszłości mogą okazać się całkowicie nieprzydatne. Wśród takich kierunków należy wymienić ekonomię oraz zarządzanie i marketing. Kierunki te generują duże rzesze bezrobotnych, ponieważ aż 20% wszystkich studiujących kształciło się na kierunku zarządzanie i marketing.
   
Jednak z tym problemem zmagają się również inne kraje Unii Europejskiej. Wyjściem z sytuacji są różnego rodzaju projekty i programy skierowane do tej grupy ze strony instytucji państwowych. Organizowane są także staże i praktyki, które pozwalają na zdobycie doświadczeń i łatwiejsze znalezienie późniejszej pracy. Jednak coraz więcej młodych ludzi decyduje się na założenie własnej firmy i w ten sposób budują swoją karierę zawodową  

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl