Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Sondażowy kandydat               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
27-01-2010

 

29-05-2010

 

07-05-2010

 

27-02-2010

 

24-02-2010

 

09-07-2009

 

02-04-2009

 

+ zobacz więcej

Sondażowy kandydat 

05-01-2010

  Autor: Michał Jezierski
Rok 2009 upłynął pod znakiem nieustannych spekulacji dotyczących kandydatów startujących w najbliższych wyborach prezydenckich. Wśród głównych rywali upatrywano przede wszystkim Donalda Tuska oraz obecnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jednakże mijające dni starego roku obfitowały w kilka istotnych wydarzeń.

 

 

Pierwszym z nich było prawdopodobnie definitywne wycofanie się z wyścigu do Pałacu Prezydenckiego Włodzimierza Cimoszewicza, drugim dość zaskakująca kandydatura Tomasza Nałęcza, wahania Andrzeja Olechowskiego, zakończone deklaracją o udziale w wyborach w roli kandydata oraz poparcie tejże kandydatury przez jedną z legend Solidarności Władysława Frasyniuka, a także start w wyborach Jerzego Szmajdzińskiego.
   
Jednak ostatnie sondaże przeprowadzone przez pracownię badań publicznych OBOP, wskazują, że wybory rozstrzygną się pomiędzy dwoma prawicowymi tytanami- Donaldem Tuskiem i Lechem Kaczyńskim. W drugiej turze znajdą się właśnie ci dwaj kandydaci, ze wskazaniem 61% (Donald Tusk) oraz 35% (Lech Kaczyński). Pozostali wyżej wymienieni politycy nie mają większych szans na sukces wyborczy- Andrzeja Olechowskiego popiera 4% respondentów, Tomasza Nałęcza 1%, Jerzego Szmajdzińskego 2%.
   
Co interesujące, Donald Tusk unika oficjalnego zgłoszenia własnej kandydatury i ma uczynić to w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Co więcej, obecny premier został uznany ”politykiem roku” według sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jest to trzeci tego typu tytuł, przy czym warto zaznaczyć, iż posiada on najsłabszą legitymację. Na obecnego premiera wskazało 13% respondentów, Lech Kaczyński otrzymał 6% głosów, zaś aż 59% ankietowanych nie wskazało żadnego kandydata.
   
Paradoksalnie, dość dobrym wynikom w sondażach prezydenckich Donalda Tuska, nie przeszkadzają fatalne wyniki rządu i postrzeganie gabinetu premiera przez społeczeństwo. Spadek notowań ekipy rządzącej przypada na jesień i związana jest przede wszystkim z  problemami przy prywatyzacji stoczni oraz wybuchem afery hazardowej.
   
Z sondażu przeprowadzonego dla Rzeczpospolitej wynika, że tylko 13% respondentów popiera działania rządu i jest z nich zadowolona. Natomiast 81% badanych jest zdania, że rząd nie wypełnia danych społeczeństwu obietnic, tym samym nie spełniając pokładanych w nim nadziei i oczekiwań.
   
Rok 2010 stoi pod znakiem kampanii prezydenckiej, być może równie brutalnej jak poprzednia, która może przynieść interesujące rozstrzygnięcia.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl