Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Rosja-NATO: Partnerstwo dla pokoju               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
13-03-2010

 

30-07-2009

 

28-06-2009

 

01-05-2009

  Kontrowersyjne porozumienie Rosji z Kaukazem

03-04-2009

 

13-12-2008

 

04-12-2008

  USA: NATO nie potrzebuje rosyjskiej alternatywy

+ zobacz więcej

Rosja-NATO: Partnerstwo dla pokoju 

16-05-2003

  Autor: Piotr Kuspyś

Rosja i NATO powinny być zasadniczymi filarami w systemie bezpieczeństwa europejskiego i ważnymi partnerami w kontekście światowym.

 

 

Jest to przesłanie i punkt widzenia uczestników szczytu moskiewskiego, który odbył się 13 maja br. Zarówno politycy jak i praca określają to spotkanie jako posiedzenie "dwudziestki":, czyli przedstawicieli dziewiętnastu państw - członków NATO oraz Rosji. Spotkanie takiego formatu na szczeblu dyplomatycznym odbyło się w Moskwie po raz pierwszy i jest ważnym etapem w stosunkach politycznych.

Do niedawna współpracę między Sojuszem Północno - Atlantyckim i Rosją charakteryzowała nieufność i intencjonalność. Komentując to wydarzenie rosyjska prasa wciąż nawiązywała do poprzedniego okresu, sięgając do czasów zimnej wojny. Niektórzy z kolei stawiając pytanie "czy Rosja już się nie boi NATO?" odpowiadają na nie stanowczo iż nie, o czym świadczyć by miał ów szczyt na Kremlu. Pomijając wszelkie spekulacje i sensacyjne odkrycia prasowe dotyczące współpracy tych dwóch potęg militarnych można odważyć się na stwierdzenie, że impas czy tym bardziej wrogość należą już do przeszłości. Obecny etap na tej linii nacechowany jest większym zaufaniem i chęcią utrzymywania dobrych relacji. Dlatego też uwzględniając taki stan rzeczy możemy mówić o praktycznym wymiarze i realnej współpracy między tymi dwoma elementami bezpieczeństwa europejskiego. W ciągu ostatniego roku, od chwili powołania do życia Rady NATO-Rosja dnia 28 maja 2002 roku, zrealizowano wiele wspólnych przedsięwzięć w różnych dziedzinach, między innymi w przeprowadzaniu operacji pokojowych i w walce z terroryzmem. Nie jest to maksimum możliwości obydwu stron, ale też nie ma co liczyć na zbyt rozwiniętą współpracę, gdyż nie jest to możliwe zarówno z powodów politycznych jak i ekonomicznych. Pomimo różnego rodzaju utrudnień dalsza współpraca Rosji i NATO jest postrzegana przez Kreml jako efektywny instrument przeciwdziałania nowym zagrożeniom w świecie. Ostatnie wydarzenie wokół Iraku jak i konflikt wewnątrz NATO ukazują słabość międzynarodowych instytucji mających za zadanie utrzymanie pokoju. W tym kontekście mówiąc o budowaniu bezpieczeństwa międzynarodowego, szef rosyjskiej dyplomacji Igor Iwanow zaznaczył, iż priorytetową rolę w tym zakresie wciąż ma pełnić ONZ. Jako forum międzynarodowe jedynie taka uniwersalna organizacja jak Narody Zjednoczone ma fundamentalne znaczenie w zachowaniu prawa i porządku międzynarodowego.

Oprócz wymiany myśli i politycznych deklaracji spotkanie miało charakter podsumowujący. Nakreślając dalsze kierunki współpracy zastanawiano się nad podniesieniem stopnia kooperacji w zabiegach mających na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu broni masowego rażenia i środków jej dostarczania, walkę z terroryzmem, ratownictwo morskie i ogólnie reagowanie na sytuacje kryzysowe. W wymienionych dziedzinach obydwie strony już od dłuższego czasu realizują wspólne projekty mające na celu rozwiązywanie konkretnych problemów. Jak podają rosyjski media Rosja planuje w najbliższym czasie zawrzeć umowę z krajami NATO w zakresie utylizacji rosyjskiej broni, dotyczy to przede wszystkim min przeciwpiechotnych. Również w trakcie spotkania poruszono kwestie pokojowych operacji na Bałkanach i w Afganistanie. W dniu konferencji niektóre agencje informacyjne podały informację, iż w trakcie owego posiedzenia zostanie omówiona perspektywa budowania "europejskiego parasola ochronnego", czyli systemu wczesnego ostrzegania ochrony przeciwrakietowej z udziałem NATO i Rosji.

Chociaż często padały słowa pochwały i zadowolenia, nie zabrakło także słów krytyki. Stanowisko Rosji w kwestii przyjęcia do struktur NATO nowych członków jest nadal niezmienne. Kreml jest przeciwny, aby postradzieckie państwa bałtyckie dołączyły do sojuszu. Rosja jest również zaniepokojona opóźnieniem adaptacji Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. Pomijając element bezpieczeństwa, w kontekście prawnomiędzynarodowym takie „odkładanie na później” nie powinno mieć miejsca, gdyż utrwala ono rozbieżności pomiędzy normami kontrolującymi uzbrojenie w Europie a sytuacją rzeczywistą.

Autor: Piotr Kuspyś




 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl