Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Przekuwanie sukcesów sportowych w polityczne               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
13-08-2010

 

29-05-2010

 

15-09-2009

  Siatkarze u premiera

14-09-2009

 

06-06-2008

 

03-05-2008

 

10-04-2008

 

+ zobacz więcej

Przekuwanie sukcesów sportowych w polityczne 

07-12-2009

  Autor: Michał Jezierski
W dzisiejszych czasach, kiedy kluczową  rolę odgrywa marketing polityczny, kwestie kreowania wizerunku, a nie realne dokonania, programy polityczne oraz strategie, politycy są w stanie wykorzystać każdą sytuację czy zdarzenie, aby zaprezentować się w korzystnym świetle. Idealne do takiego wykreowania własnej osoby lub formacji politycznej stają się sukcesy osiągane przez sportowców. Często pełnią funkcję tematów zastępczych, szczególnie w dobie problemów gospodarczych, spadku notowań czy pojawiających się afer i skandali.

 

 

Mariaż polityki i sportu jest zjawiskiem powszechnym o zasięgu globalnym. Niemal każdy rząd, pod dowolną szerokością geograficzną w odpowiedni sposób potrafi ”zagospodarować” sukces rodzimych sportowców, uzurpując sobie pełne prawo do niego. Z analogiczną sytuacją spotkamy się w Polsce.
   
Wielu polskich polityków, zarówno z prawej, jak i lewej strony sceny politycznej, chętnie sięga i wykorzystuje tego rodzaju wydarzenia. Wystarczy przypomnieć prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na konkursach skoków narciarskich z udziałem Adama Małysza czy Lecha Kaczyńskiego, który po pomyślnych dla polskich piłkarzy eliminacjach do Mistrzostw Europy w piłce nożnej, odznaczył ówczesnego selekcjonera reprezentacji Leo Beenhakkera, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, by później skompromitować się podczas wywiadu, udzielonego po meczu ”biało- czerwonych”, w którym prezydent pomylił nazwiska kilku piłkarzy.
   
Również obecny premier Donald Tusk, chętnie wykorzystuje sukcesy polskich sportowców, aby ”ogrzać” się w ich blasku. Sukcesami ”zagospodarowanymi” przez obóz rządzący, były medale polskich sportowców na Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce oraz ostatnie Mistrzostwa Europy w siatkówce.
   
Szczególnie to drugie wydarzenie wzbudziło wiele kontrowersji w związku z nie przybyciem siatkarzy do Pałacu Prezydenckiego, a pojawieniem się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przyjęciem orderów z rąk premiera.
   
Złoty medal siatkarzy to także słynny wpis ministra Sławomira Nowaka na jednym z serwisów społecznościowych- ”Bravo siatkarze! Jesteśmy z Was dumni! Wystarczyło uporządkować PZPS i już jedzie”. Wpis ten przez opinię publiczną został odebrany jako ewidentne przypisanie sobie sukcesu polskich siatkarzy i wykorzystanie go w bieżącej grze politycznej.
   
Oczywiście należy postawić pytanie na ile jest to chęć docenienia osiągniętego sukcesu i odznaczenia sportowców w zasługach dla rozwoju polskiego sportu i sławienia Polski poza jej granicami, a na ile kwestia czysto marketingowa, polegająca na poprawie własnego wizerunku, sondaży oraz przykrycia trudnych dla rządu zagadnień?  

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl