Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Dyplomacja miedzyrządowa               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-01-2012

  Azyl w Czechach?

13-11-2010

 

31-10-2010

 

07-08-2010

 

29-05-2010

 

12-05-2010

 

01-05-2010

  Prezydent Ukrainy utraci stanowisko?

+ zobacz więcej

Dyplomacja miedzyrządowa 

09-05-2003

  Autor: Piotr Kuspyś
Dyplomacja pozarządowa. Międzynarodowa konferencja: Polska - Ukraina.

 

 

W dniu 7 maja br. w siedzibie Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: "Wspólnie ponad granicami: Ukraina - Polska". Organizatorami konferencji były między innymi Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK oraz Stowarzyszenie Villa Decius. Oprócz przedstawicieli wyżej wymienionych placówek konsularnych w spotkaniu wzięli udział także Konsulowie Rosji i Czech. Stronę polską reprezentowali pracownicy resortu polityki zagranicznej Monika Trojan z Departamentu Unii Europejskiej i Paweł Krupka z Departamentu Europy. Również licznie była grupa przedstawicieli organizacji pozarządowych, fundacji oraz instytucji naukowych. Ze strony ukraińskiej delegatami konferencji byli członkowie społeczności mniejszości ukraińskiej w Polsce, organizacji i czasopism ukraińskich jak i grupa uczestników z Ukrainy.

W przemówieniu odkrywającym konferencję Konsul USA dr Leslie High wyraził swoją wdzięczność na ręce Konsula Generalnego Ukrainy Oleksandra Medownikowa za włączenie się do wspólnego przedsięwzięcia. Jest pierwszy tego typu projekt, w realizację którego zaangażowane są jednostki konsularne Ukrainy i USA. Podkreślając rolę i znaczenie Ukrainy dla Stanów Zjednoczonych jak i dla Polski, amerykański dyplomata wyraził nadzieję na dalszą owocną współpracę. Nawiązując do tego przemówienia, Konsul Generalny Ukrainy wysoko ocenił zaangażowanie rządu USA na rzecz rozwoju demokracji i budowy społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Mówiąc o obecnej sytuacji politycznej w kontekście integracji europejskiej pan Medownikow podkreślił naturalność zachodzących procesów na rzecz zjednoczenia kontynentu europejskiego, uwzględniając również Ukrainę jako ich uczestnika i potencjalnego członka Unii Europejskiej. Bez wątpienia taki rozwój wydarzeń nie jest możliwy bez udziału Polski, jako bezpośredniego sąsiada i "ambasadora Ukrainy" na forum międzynarodowym. Mówiąc o strategicznym partnerstwie między Ukrainą i Polską, ukraiński dyplomata nawiązał do rozwiązania w sprawie wiz dla obywateli Ukrainy, podając je jako przykład tego partnerstwa i konsekwentnej polityki proukraińskiej ze strony Warszawy.

Ukraina i Polska zaczynając od 1991 roku ściśle współpracują zarówno na poziomie rządowym jak i pozarządowym. Potwierdzeniem efektywności podejmowanych działań na tym drugim poziomie są wyniki współpracy dwustronnej, które zostały zaprezentowane przez przedstawicieli organizacji pozarządowych bezpośrednio zaangażowanych w jej realizację. Warto w tym miejscu podkreślić wysiłki i zaplanowane działania Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji. Jako komórka pozarządowa Instytut ten w przeszłości zrealizował wiele projektów ukierunkowanych na budowanie ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego. Niebagatelnie znaczenie i zasługi w tych przedsięwzięciach przypadają także Polsko - Amerykańsko - Ukraińskiej Inicjatywie Społecznej finansującej liczne projekty z udziałem ukraińskich i polskich jednostek społeczno - kulturowych na różnym poziomie i o zróżnicowanym zasięgu terytorialnym. Ważny wkład w dzieło wymiany doświadczeń jak i wsparcia transformacyjnych procesów mają nie wątpliwie Fundacja "Edukacja dla Demokracji" oraz Fundacja Batorego, co również zostało wyeksponowane przedstawiając przykłady dotychczas zrealizowanych przedsięwzięć.

Analizując dotychczasową współpracę polsko - ukraińską centralne miejsce w czasie trwanie dyskusji panelowej zajęła sprawa tej współpracy w perspektywie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obawy wynikające z powstania nowej "żelaznej kurtyny" uznano za główną barierę, która może utrudnić dalsze kontakty, a tym samym spowolnić procesy eurointegracyjne, które w ostatnim czasie zachodzą na Ukrainie. Europejskie aspiracje Kijowa mogą okazać się w tym wypadku zbyt słabe i w obliczu politycznego milczenia Brukseli przejść na drugi plan w zagranicznej polityce Ukrainy. Nie jest to bynajmniej nieuzasadniony pesymistyczny scenariusz wydarzeń, lecz realne zagrożenie dla ukraińskiego systemu demokratycznego, który i bez tego jest wciąż kruchy i niestabilny. Dodatkowo sytuację komplikuje brak zdecydowanego stanowiska Wspólnot Europejskich wobec Ukrainy. Jest to ewidentnie skutek nie wypracowanej polityki wschodniej EU. Obecnie z udziałem państw przystępujących do Wspólnot trwają debaty nad jej kształtem.

Autor: Piotr Kuspyś




 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl