Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / ...zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił...               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
09-11-2009

 

02-11-2009

 

16-05-2009

 

24-06-2010

  Kandydat PiS jest chory

27-11-2009

  Weto podtrzymane

17-11-2009

 

13-11-2009

 

+ zobacz więcej

...zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił... 

12-11-2009

  Autor: Mornar
Wirusy to skomplikowane organiczne cząsteczki nie posiadające struktury komórkowej zbudowane z kwasów nukleinowych i białek. Mimo wciąż nieznanych mechanizmów zakażeń wirusowych na poziomie organizmu, można wyróżnić dwa główne rodzaje zakażeń, oparte na miejscu występowania wirusa: zakażenie miejscowe i zakażenie uogólnione. Zakażenie uogólnione dotyczy zwłaszcza chorób gorączkowych, natomiast w przypadku zakażeń miejscowych wirusy występują w określonym narządzie lub tkance i nie rozprzestrzeniają się na cały organizm. Przykładem tu może być grypa.

 

 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywołaną zakażeniem wirusem grypy. Duża zmienność genetyczna wirusa grypy prowadzi do powstawania co kilkadziesiąt lat bardzo groźnych szczepów, które wywołują pandemie.

Na przełomie marca i kwietnia 2009 roku w Meksyku zaczęła rozprzestrzeniać się grypa typu A/H1N1 zwana też „świńską grypą”. Według naukowców nowy rodzaj grypy jest wynikiem reasortacji genowej kilku odmian wirusa H1N1, w tym grypy ludzkiej, dwóch rodzajów świńskiej grypy oraz ptasiej grypy. Wirus jest na tyle nowy, że dzieci nie posiadają przeciwciał wiążących H1N1/09 w ilości, która zmniejszałaby co najmniej 2 razy szansę zachorowania. Taką ilość posiada 9% ludzi w wieku 18-64 lat i 33% w wieku powyżej 60 lat. Dotychczas śmiertelne ofiary wirusa wystąpiły łącznie w kilkudziesięciu państwach, z czego najwięcej w krajach obu Ameryk. W Europie większość krajów wprowadziła obostrzenia względem podróżnych, na granicach morskich, lądowych, oraz importu artykułów spożywczych.

W Polsce dyskusja zaogniła się po doniesieniach zza ukraińskiej granicy. Nasi wschodni sąsiedzi ogłosili epidemię po tym jak potwierdziły się pierwsze śmiertelne przypadki zachorowań w ich kraju. W polskich mediach wybuchła dyskusja na temat możliwości obrony przed wirusem. Dziennikarze prześcigają się w doniesieniach na temat grypy A/H1N1, nie milkną też komentarze społeczne. Szacuje się, że koszt walki z wirusem w Polsce to 400 mln zł. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na szczepionki. Miałyby, ale stanowiska przedstawicieli ekipy rządzącej w tej sprawie brzmią: „nie ma obawy”, „w Polsce nie ma śmiertelnych przypadków”, „do nas nie dotrze epidemia”, wreszcie, „Polskę nie stać na szczepionki”. Społeczeństwo natomiast jest jak zwykle podzielone i nie brak osób które postrzegają A/H1N1 jako kolejną walkę polityczną rządu z opozycją. Rząd nie chce kupić szczepionek, opozycja natomiast oburzona tym faktem krytykuje rząd. Tu i ówdzie mówi się o jakichś międzynarodowych umowach w sprawie walki ze „świńską grypą”, o niejasności tychże umów, wreszcie o spisku.

Burza informacyjna trwa, fakty natomiast są jasne i potwierdzone. Ludzie umierają na A/H1N1 w Europie, na całej kuli ziemskiej, a teraz również u naszych wschodnich sąsiadów. Tymczasem w Polsce stacje telewizyjne organizują debaty polityczne na które chętnie przychodzą politycy różnych ugrupowań i tradycyjnie korzystają z cennego czasu antenowego dla celów nieustającej kampanii politycznej. Po której stronie stanąć i jakie stanowisko zająć gdy na szali kładzie się tyle rozmaitych interesów? Należy chyba, przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku spór nie toczy się o drogi, PZPN, czy aferę hazardową, a o zdrowie i życie. Pomińmy choć raz preferencje partyjne i inne ukryte pseudo korzyści i spójrzmy trzeźwo na sprawę która bezpośrednio dotyczy każdego z nas.

Jestem za szczepionką przeciw grypie A/H1N1 która mój kraj będzie kosztowała 400 mln zł. Jeśli istnieje potencjalne ryzyko ze strony skutków ubocznych jakie miały by towarzyszyć szczepionce wymagam, aby służba zdrowia w Polsce która jest przecież powołana do ochrony mojego zdrowia dołożyła wszelkich starań aby wyeliminować rzekomo istniejące niebezpieczeństwo ze strony szczepionki. Jestem gotów wraz z całą rodziną zaszczepić się nawet jutro i mam do tego pełne prawo w obliczu zagrożenia ze strony wirusa świńskiej grypy A/H1N1. Nie obchodzi mnie w tym przypadku nic, prócz zdrowia mojej rodziny i mojego. Jeśli natomiast wola ludzi rządzących krajem, w którym mieszkam i którego jestem płacącym podatki obywatelem stoi po stronie innych, ważniejszych celów niż zdrowie narodu, to żądam ujawnienia tychże celów oraz konkretnych dowodów na przeznaczenie wspomnianych 400 mln zł na te, inne, ważniejsze według nich cele.

Jeśli natomiast pieniądze które rząd wydać może na ochronę mnie i mojej rodziny przeciw wirusowi A/H1N1 nie zostaną spożytkowane w żaden korzystniejszy dla Polski sposób, to w przypadku chociaż by jednego faktu zachorowania na „świńską grypę” w Polsce żądam od premiera rządu stanięcia w prawdzie i jasnej deklaracji: Tak, jesteśmy odpowiedzialni za śmiertelną grypę na którą cierpi Kowalski, będziemy go leczyć wszelkimi dostępnymi sposobami, a w przypadku jego śmierci jesteśmy gotowi zadośćuczynić jego rodzinie poniesioną stratę. Pytanie brzmi ile wtedy dla ludzi dla których zdrowie warte jest zbyt dużo, warta będzie śmierć ?

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  [ 1 ]

(~wowes, 13-11-2009 11:19)

Opis:

 

(~zak53, 12-11-2009 22:15)

Opis:

  Zrzutka

(~B ...., 12-11-2009 21:20)

Opis:

 

(~zak53, 12-11-2009 21:18)

Opis:

  A ...

(~XXX, 12-11-2009 17:52)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl