Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Emigracyjna prezydent Białorusi: Nie lękajcie się!               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
15-05-2010

 

23-09-2008

 

05-08-2008

 

17-05-2008

 

08-08-2007

 

19-02-2007

 

26-01-2007

 

+ zobacz więcej

Emigracyjna prezydent Białorusi: Nie lękajcie się! 

25-03-2006

  Autor: Ivonka Surviłła

Ottawska gazeta The Ottawa Citizen przedrukowała 10 marca artykuł Jeremy Page z The London Times pod tytułem „Strach zawładnął Białorusią w przededniu wyborów”. W tym miejscu przypominają mi się słowa Papieża Jana Pawła II do narodu polskiego. Powiedział on: „NIE LĘKAJCIE SIĘ”. Te słowa miały ogromny wydźwięk i według licznych analityków im można zawdzięczać zwycięstwo Solidarności nad nieludzkim reżimem.

 

 

Wszystkie tyranie, wszystkie dyktatury opierają się na strachu. Strachem usprawiedliwiają się tak zwane „silne” reżimy, ponieważ rzekomo tylko „silny” dyktator może obronić naród przed wewnętrznymi i zewnętrznymi wrogami. A kiedy wrogów nie ma, należy ich wymyśleć. Tak wymyślono „straszny” Zachód, „agresywną” Amerykę i najgorszych z najgorszych – naszych własnych „nacjonalistów”.

Przy braku obiektywnej informacji ludzie nie wiedzą, że cała ta propaganda, która wymywa ich mózgi od czasów Stalina, nie ma innego celu, jak zrobić z nich zastraszonych niewolników, którzy będą jedynie powtarzać, jak nasze drogie babcie – „oby tylko wojny nie było”. Tyran Stalin zamordował dwadzieścia milionów niewinnych ludzi, tłumacząc to wyniszczaniem „wrogów narodu”.

Nowy kandydat na jego miejsce, Alaksandar Łukašenka, który dzierży władzę w swoich rękach dzięki następcom Stalina, korzysta z takich samych argumentów. Nawet tytuł „baćka”, który przejął dyktator, świadczy o takim zamiarze. Musi on rzekomo być okrutnym „baćką”, aby obronić „naszą Białoruś” przed wszystkimi wrogami, włącznie z jej demokratyczną Opozycją.

To okrucieństwo pozwala mu gwałcić dosłownie wszystkie prawa człowieka – nawet te, z których nasz naród korzystał jeszcze w XVI wieku, gdy był jednym z najbardziej cywilizowanych narodów Europy. Dzisiaj zabrania się czytać wolną prasę, konfiskuje się materiały wyborcze, aresztuje się patriotów, którzy nie walczą o władzę, ale o lepszy los dla swojego narodu, zabrania się organizowania wieców wyborczych, konkurenci Łukašenki są bici i nie są dopuszczani do środków masowego przekazu.

Dyktator spodziewa się, że zastraszony lud powierzy mu jeszcze pięć lat władzy i pozwoli na spełnienie jego zdradzieckiego żądania – aby oddać nasz kraj w niewolę. Własnie to uważam za największe niebezpieczeństwo dla przyszłości Białorusi. Jeśli Łukašence uda się zrealizować swój pomysł o „związku z Rosją”, nasze państwo przestanie istnieć tak, jak przestało istnieć po pierwszym Anschlußie do Imperium Rosyjskiego w 1795 r. [chodzi o Wielkie Księstwo Litewskie, które Białorusini uznają za poprzednika współczesnego państwa białoruskiego – przyp. red.].

Drodzy rodacy, macie prawo, jak i wszyscy ludzie, żyć spokojnie i szczęśliwie w swoim własnym państwie, bez strachu, bez terroru. Macie prawo pracować sami dla siebie, dla swoich dzieci, dla swoich wnuków. Wasi sąsiedzi już przeszli drogę do normalnego życia. Wszyscy oni są gotowi Wam pomóc. Tylko jeden sąsiad nie życzy Wam dobra, bo gdyby życzył, nie wspierałby dyktatora Łukašenki.

Więc powtórzę słowa Papieża Jana Pawła – NIE LĘKAJCIE SIĘ!

Nie pozwólcie nikomu odebrać sobie głosu. Nie opuszczajcie rąk. Pokażcie światu swoją ludzką godność, aby Dzień 25 Marca stał się na zawsze wszechbiałoruskim Dniem Wolności.

Žyvie Biełaruś! Niech żyje Białoruś!

Ivonka Surviłła
przewodnicząca Rady Białoruskiej Republiki Ludowej
Kanada, 12 marca 2006 r.

tłumaczenie z białoruskiego: Michał Potocki

***

Od redakcji

Tekst w języku białoruskim mogą Państwo znaleźć na oficjalnej stronie Rady Białoruskiej Republiki Ludowej. Odezwa nosi oryginalny tytuł „Zvarot da biełaruskaha narodu” („Odezwa do narodu białoruskiego”).

Autorka jest przewodniczącą (staršynią) Rady Białoruskiej Republiki Ludowej na emigracji w Kanadzie. Urodziła się w 1936 r. w Stoŭpcach koło Mińska jako Ivonka Šymaniec. Wychowała się we Francji; ukończyła Sorbonę. W 1959 r. wyszła za mąż za Jankę Surviłłę, działacza białoruskiej emigracji. W Kanadzie mieszka od 1969 r. Była prezesem Białoruskiego Instytutu Nauki i Sztuki w Ottawie (Biełaruski Instytut Navuki i Mastactva v Atavie) oraz założycielką Kanadyjskiego Funduszu Pomocy Ofiarom Czarnobyla na Białorusi (Kanadzki Fond Dapamohi Achviaram Čarnobyla ŭ Biełarusi). W 1997 r. została wybrana na obecnie sprawowane stanowisko.

Opozycyjny kandydat na prezydenta Alaksandr Milinkievič wezwał dziś swoich zwolenników na Kastryčnicką płoščę (Plac Październikowy, przemianowany przez opozycjonistów na płoščę Kastusia Kalinoŭskaha, dowódcy powstania styczniowego na Białorusi). 25 marca jest Dniem Niepodległości Białorusi, czczonym przez środowiska demokratyczne i opozycyjne. Tego dnia w 1918 r. Rada Białoruskiej Republiki Ludowej (Biełaruska Narodna Respublika, BNR), powstała w grudniu 1917 r., proklamowała niepodległość. Na mocy tej samej ustawy ogłoszono 8-godzinny dzień pracy, znacjonalizowano lasy, rzeki i jeziora, uwłaszczono chłopów. Zagwarantowano podstawowe prawa obywatelskie. Niepodległą Białoruś uznały Armenia, Austria, Czechosłowacja, Estonia, Finlandia, Gruzja, Litwa, Łotwa, Polska, Turcja i Ukraina. Jej przywódcami byli wówczas Jan Sierada (1918-1919), a następnie Piotra Krečeŭski. Przez kilka miesięcy władze próbowały manewrować między Niemcami a Polakami, jednak ostatecznie zostali zmuszeni do emigracji. Początkowo emigracyjne władze BNR korzystały z gościny Czechosłowacji, następnie udały się do Kanady, gdzie istnieją do dziś. Kolejnymi przewodniczącymi Rady (de facto prezydentami BNR) byli Piotra Krečeŭski (1919-28), Vasil Zacharka (1928-43), Mikoła Abramčyk (1944-70), Vincent Žuk-Hryškievič (1970-1982) i Jazep Sažyč (1982-97). Od 1997 r. tę funkcję pełni autorka odezwy, Ivonka Surviłła.

Michał Potocki

Zdjęcie Ivonki Surviłły i godło Białoruskiej Republiki Ludowej pochodzą z oficjalnej strony Rady BNR.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl