Meller pojedzie na Daleki Wschód

22-03-2006

Autor: JB

Minister spraw zagranicznych Stefan Meller uda się w przyszły czwartek z oficjalną wizytą do Chin i Japonii - poinformował jego rzecznik. Szef polskiej dyplomacji spędzi w obu krajach łącznie 6 dni.

Oto poświęcone obu wizytom komunikaty ministerstwa:

W dniach 28-30 marca 2006 r. Minister Spraw Zagranicznych RP, Pan Stefan Meller złoży wizytę oficjalną w Pekinie.

W Pekinie Minister SZ RP będzie przewodniczył, wraz z Ministrem SZ Chińskiej Republiki Ludowej Li Zhaoxing, rozmowom plenarnym delegacji polskiej i chińskiej. Spotka się również z Premierem Rady Państwowej ChRL Wen Jiabao oraz Wiceprzewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Celem wizyty w Chinach jest kontynuowanie dwustronnego dialogu politycznego w oparciu o formułę polsko-chińskich kontaktów na wysokim szczeblu, zawartą we Wspólnym Oświadczeniu między RP i ChRL, podpisanym przez Prezydentów obu krajów w czerwcu 2004 r. w Warszawie. Wizyta będzie służyć zaprezentowaniu partnerom chińskim priorytetów polskiej polityki zagranicznej, stanowiska Polski wobec kluczowych kwestii międzynarodowych oraz omówieniu stanu stosunków polsko-chińskich. Ważnym elementem agendy rozmów w Pekinie Ministra SZ RP z Premierem ChRL oraz Ministrem SZ ChRL będzie dwustronna współpraca gospodarcza. W dniu 30 marca Minister S. Meller będzie uczestniczył w ceremonii otwarcia seminarium i ekspozycji polskiej oferty w dziedzinie górnictwa i bezpieczeństwa prac w kopalniach. Fakt obecności Ministra SZ RP S. Mellera, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki P. Poncyliusza oraz Prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych A. Żołnowskiego  świadczy o priorytetowym podchodzeniu do ekonomizacji polskich stosunków za granicą.

***

W dniach 30 marca – 4 kwietnia 2006 r. Minister Spraw Zagranicznych RP, Pan Stefan Meller złoży wizytę oficjalną w Tokio.

W Tokio Minister SZ RP będzie przewodniczył wraz z Ministrem SZ Japonii Panem Taro Aso rozmowom plenarnym delegacji polskiej i japońskiej. Zostanie przyjęty przez następcę tronu japońskiego Księcia Naruhito. Spotka się z Przewodniczącą Izby Wyższej Parlamentu panią Chikagi Ogi oraz zostanie przyjęty przez Sekretarza Gabinetu Shinzo Abe. Minister Stefan Meller spotka się również z Przewodniczącym Japońsko-Polskiego Komitetu Gospodarczego i Wiceprezesem Nippon Keidanren ds. europejskich.

Celem wizyty Ministra SZ RP w Japonii jest przede wszystkim promowanie większego zaangażowania inwestycyjnego firm japońskich w Polsce  oraz podtrzymywanie dynamiki kontaktów na najwyższym szczeblu, zgodnie z postanowieniami Wspólnej deklaracji o strategicznym partnerstwie między Polską a Japonią, podpisanej w 2003 r.Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.