Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Szef MON: jesienią pierwszy F-16 w Polsce               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
13-08-2010

  Odrzucone nominacje generalskie

01-08-2010

 

24-07-2010

 

24-04-2010

  MON zakupi nowe samoloty

09-12-2009

 

04-12-2009

 

23-10-2009

 

+ zobacz więcej

Szef MON: jesienią pierwszy F-16 w Polsce 

16-03-2006

  Autor: Anna Maria Sierpińska
Szef MON zapowiedział, że w listopadzie do kraju przylecą pierwsze samoloty F-16. Pierwszy F-16 z biało-czerwoną szachownicą jest obecnie testowany w Stanach Zjednoczonych. W listopadzie planowany jest przylot do Polski czterech samolotów F-16. Do końca 2006 r. mamy ich mieć osiem. Docelowo będzie ich 48.

 

 

Minister poinformował ponadto, że być może polskie wojsko - co najmniej jeden pluton Żandarmerii Wojskowej - będzie uczestniczyć w tym roku w misji w Kongo, w ramach kontyngentu Unii Europejskiej. Nasza obecność tam związana byłaby z planowanymi na czerwiec demokratycznymi wyborami prezydenckimi. Sprecyzował, że prezydent Lech Kaczyński, po konsultacji z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, podjął decyzję, że jeśli UE zdecyduje się na wysłanie tam kontyngentu, to Polska będzie uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.

Żołnierze, jak przekonywał na pokazie nowoczesnego umundurowania w Warszawie dowódca Wojsk Lądowych (WL) gen. Edward Pietrzyk, potrzebują niezawodnego, funkcjonalnego ubioru. Wojsko będzie więc dążyć do odejścia od dotychczasowych mundurów całorocznych na rzecz ubiorów letnich i typowo zimowych.

- "Obecnie mamy jeden uniwersalny mundur, czego nie ma już nikt na świecie. Na zimę żołnierz dociepla się - zakłada na mundur kurtkę polową, a pod nią co się da. Na lato ma ten sam mundur. Czy dalej tak ma być?Jest moim punktem ambicji, żeby za kilka lat nie było mowy ani o gumofilcach, ani o czapkach uszankach" - dodał.

Jednym z argumentów przemawiających za koniecznością zmian jest udział naszych wojsk w działaniach w różnych strefach klimatycznych - m.in. w Afganistanie, Iraku, Bośni czy Norwegii. Standardy sojusznicze wymagają przygotowania żołnierzy do działania w temperaturach niskich - od -21 stopni C do -32 stopni C - oraz wysokich - od +32 do +49 stopni.

Podkreślił, że prawie wszystkie eksponowane w czwartek na pokazie elementy nowoczesnego umundurowania są dziełem krajowych producentów. - Polska może nie jest w stanie wyprodukować rakiety międzykontynentalnej, ale umundurowanie na światowym poziomie może być nie tylko doskonałym produktem dla żołnierza polskiego, ale także produktem eksportowym - ocenił.

Wskazał, że decyzje o dodatkowych zakupach są m.in. reakcją na to, że żołnierze sami doposażali się w brakujący im sprzęt. - "Chcemy mądrość żołnierzy wykorzystać"  .

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl