Ibarretxe lehendakari po raz czwarty?

06-01-2009

Autor: Piotr Czubowicz

Juan Jose Ibarretxe będzie po raz czwarty kandydatem Partido Nacionalista Vasco na lehendakari (prezydenta Kraju Basków) w autonomicznych wyborach, które odbędą się 1 marca 2009 roku. Data ta zbiegnie się z wyborami w Galicji. Wśród rywali Ibarretxe znajdą się starzy kandydaci, jak Patxi Lopez (PSE) - najważniejsz  konkurent startujący po raz drugi i Javier Madrezo (EB) kandydujący do wyborów po raz piąty. Nowych kandydatów wystawią partie PP i EA - odpowiednio Antonio Basagoiti i Unai Ziarreta.


Ibarretxe po raz pierwszy na lehendakari wybrany był w styczniu 1999 roku. Pierwsza kadencja łączyła się z podpisaniem paktu z Estelli i legislaturą z Euskal Herritarok, które zostały nieważne po zerwaniu zawieszenia broni przez ETA.

Najważniejszymi wydarzeniami za drugiej kadencji było przedstawienie kontrowersyjnego Planu Ibarretxe, mającego doprowadzić do praktycznie pełnej autonomii Kraju Basków oraz delegalizacja partii Batasuna, postrzeganej jako ramię polityczne ETA. Druga kadencja lehendakari Ibarretxe zakończyła się półtora roku przed planowanym jej końcem, kiedy władze były zmuszone do ozpisania nowych wyborów.

Ibarretxe wygrał również trzecie starcie o fotel lehendakari i sprawuje władzę do dziś. Socjaliści i PP mówią głośno o “koniecznych zmianach”.

Źródło: http://www.elmundo.es/elmundo/2009/01/02/espana/1230918839.html


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.