Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Afryka / Dlaczego Thabo Mbeki podał się do dymisji?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
29-07-2011

  Dymisja Bogdana Klicha

24-03-2011

 

13-09-2010

 

21-08-2010

  Kolejna zmiana w polskiej armii

02-08-2010

 

18-05-2010

 

21-01-2010

 

+ zobacz więcej

Dlaczego Thabo Mbeki podał się do dymisji? 

23-09-2008

  Autor: Piotr Czubowicz

Prezydent RPA Thabo Mbeki, na wniosek rządzącej partii ANC 20.09.2008 r. podał się do dymisji. Powody takich decyzji w ANC nie są jasne jak i fakt, iż prezydent pokornie przyjął apel. Jeszcze w zeszłym tygodniu Mbeki świętował sukcesy w Zimbabwe, gdzie był mediatorem w negocjacjach z Mugabą o podział władzy. Mbeki był mediatorem w konfliktach od Sudanu po Wybrzeże Kości Słoniowej. Był jednym z najbardziej szanowanych przywódców afrykańskich.

 

 

Mbeki przejął urząd po Nelsonie Mandeli w 1999 r. Od ponad 50 lat 66-letni prezydent związany był z ANC. Dymisja oraz wydalenie z partii wywołane apelami zwolenników Zumy oraz młodzieżówki komunistycznej mogą być upokarzające.

W grudniu 2007 r. Mbeki przegrał z Zumą kierownictwo w partii. Konflikt pomiędzy Zumą a Mbekim rozpoczął się w roku 2005, kiedy to Mbeki zdymisjonował Zumę sprawującego ówcześnie funkcję wiceprezydenta. Przyczyną dymisji był skandal korupcyjny. Zuma miał przyjąć ogromne łapówki przy wielomiliardowym kontrakcie na broń. Shabir Shaik – jego finansjer został skazany na 15 lat pozbawienia wolności.

12.09.2008 r. sąd oddalił zarzuty korupcyjne Zumy, dzięki czemu może on swobodnie wystartować w wyborach prezydenckich. Niepokojące jest, iż agencje prasowe nie donoszą o żadnych innych grzechach śmiertelnych Mbekiego.

Za prezydentury Mbekiego i jego ministra finansów Trevora Manuela, który postanowił nie podawać się do dymisji, co mogłoby grozić zachwianiem gospodarczym, RPA towarzyszył zrównoważony wzrost gospodarczy. Prowadzono przyjazną politykę wobec inwestorów i cenna była aktywność prezydenta na arenie międzynarodowej.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl