Podpisano historyczne porozumienie w Zimbabwe

17-09-2008

Autor: Piotr Czubowicz

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe i lider opozycji Morgan Tsvangirai podpisali 15.09.2008 r. historyczne porozumienie w celu utworzenia jedności narodowej, które doprowadzi ku końcowi prawie trzy dekady monopolu władzy.


Porozumienie, dzięki któremu Mugabe pozostanie prezydentem, a Tsvangirai zostanie pierwszym ministrem, podpisał również przywódca opozycji Artur Mutambara. Wszystko odbyło się uroczyście, w jednym z hotelów Harare przy obecności Tabo Beki - prezydenta Południowej Afryki – mediatora w negocjacjach, jak również przywódców innych afrykańskich państw i setek zaproszonych gości.

Jak informuje El Mundo podczas składania podpisów Mugabe wyglądał na poważnego i zdenerwowanego, podczas gdy Tsvangirai i Mutambara wyglądali na spokojnych, co kontrastowało z ewidentną satysfakcją świadków, którzy gromkimi brawami przyjęli asystentów. Na koniec obydwie strony wystąpiły przed kamerami z dyplomatycznym uściskiem dłoni.

„To porozumienie pozwala na powrót nadziei w naszych życiach” – zapewniał lider opozycji, przekonany, że decyzja pozwoli na stworzenie nowego Zimbabwe.

„Problemy Afryki muszą być rozwiązane przez Afrykanów” – powiedział ze swojej strony prezydent, który obwinił za kryzys „stare potęgi kolonialne”.

Dwa miesiące negocjacji – tyle zajęło podzielenie władzy pomiędzy prorządową Narodową Unię Afrykańską Zimbabwe a Mugabe i dwie frakcje opozycji Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych Tsvangirai i Mutambary.

84-letni Mugabe zatrzyma gabinet prezydencki i przywództwo wojsku, a 56-letni Tsvangirai będzie przewodniczył policji i Radzie Ministrów, która według danych będzie liczyła 31 członków. Mutambara zostanie mianowany wicepremierem.

Kryzys rozpoczął się w marcu, kiedy społeczność międzynarodowa i Unia Afrykańska nie przyjęły ostatnich wyborów prezydenckich w Zimbabwe za legalne. Pierwszą turę wyborów wygrał Tsvangirai, który po zamordowaniu kilkudziesięciu działaczy opozycji wycofał się z kandydowania w drugiej turze. Według oficjalnych wyników drugiej tury Robert Mugabe otrzymał 85,51% głosów i pozostał prezydentem na kolejną kadencję. Liczenie głosów po pierwszej turze wyborów zajęło cztery miesiące, po drugiej 48 godzin. 30.06.2008 r. Robert Mugabe został po raz szósty zaprzysiężony na stanowisku prezydenta.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.