Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Afryka / Podpisano historyczne porozumienie w Zimbabwe               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
22-07-2008

  Koniec kryzysu w Zimbabwe?

24-06-2008

 

02-05-2009

  PiS zaczyna w Szczecinie

20-07-2008

 

20-07-2008

 

27-04-2008

  Zmiana warty w Zimbabwe

06-01-2008

  Saakaszwili prowadzi

+ zobacz więcej

Podpisano historyczne porozumienie w Zimbabwe 

17-09-2008

  Autor: Piotr Czubowicz

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe i lider opozycji Morgan Tsvangirai podpisali 15.09.2008 r. historyczne porozumienie w celu utworzenia jedności narodowej, które doprowadzi ku końcowi prawie trzy dekady monopolu władzy.

 

 

Porozumienie, dzięki któremu Mugabe pozostanie prezydentem, a Tsvangirai zostanie pierwszym ministrem, podpisał również przywódca opozycji Artur Mutambara. Wszystko odbyło się uroczyście, w jednym z hotelów Harare przy obecności Tabo Beki - prezydenta Południowej Afryki – mediatora w negocjacjach, jak również przywódców innych afrykańskich państw i setek zaproszonych gości.

Jak informuje El Mundo podczas składania podpisów Mugabe wyglądał na poważnego i zdenerwowanego, podczas gdy Tsvangirai i Mutambara wyglądali na spokojnych, co kontrastowało z ewidentną satysfakcją świadków, którzy gromkimi brawami przyjęli asystentów. Na koniec obydwie strony wystąpiły przed kamerami z dyplomatycznym uściskiem dłoni.

„To porozumienie pozwala na powrót nadziei w naszych życiach” – zapewniał lider opozycji, przekonany, że decyzja pozwoli na stworzenie nowego Zimbabwe.

„Problemy Afryki muszą być rozwiązane przez Afrykanów” – powiedział ze swojej strony prezydent, który obwinił za kryzys „stare potęgi kolonialne”.

Dwa miesiące negocjacji – tyle zajęło podzielenie władzy pomiędzy prorządową Narodową Unię Afrykańską Zimbabwe a Mugabe i dwie frakcje opozycji Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych Tsvangirai i Mutambary.

84-letni Mugabe zatrzyma gabinet prezydencki i przywództwo wojsku, a 56-letni Tsvangirai będzie przewodniczył policji i Radzie Ministrów, która według danych będzie liczyła 31 członków. Mutambara zostanie mianowany wicepremierem.

Kryzys rozpoczął się w marcu, kiedy społeczność międzynarodowa i Unia Afrykańska nie przyjęły ostatnich wyborów prezydenckich w Zimbabwe za legalne. Pierwszą turę wyborów wygrał Tsvangirai, który po zamordowaniu kilkudziesięciu działaczy opozycji wycofał się z kandydowania w drugiej turze. Według oficjalnych wyników drugiej tury Robert Mugabe otrzymał 85,51% głosów i pozostał prezydentem na kolejną kadencję. Liczenie głosów po pierwszej turze wyborów zajęło cztery miesiące, po drugiej 48 godzin. 30.06.2008 r. Robert Mugabe został po raz szósty zaprzysiężony na stanowisku prezydenta.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

  Dodaj komentarz
 
Autor:
Tytuł:
Treść:

Przepisz kod z obrazka:    
+ powrót
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl