Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Ukraina - Rosja. Rozwój stosunków dwustronnych               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
27-04-2010

  Ukraina: zamieszki w parlamencie

23-01-2009

  Rosja wrogiem silna

18-01-2009

 

13-01-2009

 

12-01-2009

 

11-01-2009

 

09-01-2009

  Koniec gazowej wojny?

+ zobacz więcej

Ukraina - Rosja. Rozwój stosunków dwustronnych 

12-02-2003

  Autor: Piotr Kuspyś

28 stycznia, w trakcie trwania oficjalnej wizyty Władimira Putina do Kijowa, prezydenci Ukrainy i Federacji Rosyjskiej podpisali szereg porozumień i umów dotyczących wzajemnej współpracy. Najważniejsza z nich, to międzypaństwowa umowa o granicy państwowej. Przedmiotem tego dokumentu jest lądowa część granicy ukraińsko-rosyjskiej, a dokładniej jej delimitacja. Podpisanie tej umowy nie powoduje faktycznego wytyczenia przebiegu granicy, ma natomiast wielkie znaczenie polityczne dla Ukrainy. Rosja poraz kolejny potwierdziła bowiem, że uznaje Ukrainę jak suwerennego partnera.

 

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podaje, iż w trakcie trwania ukraińsko-rosyjskich rozmów nie doszło do porozumienia ani do zmiany stanowisk w kwestii delimitacji morskiej części granicy, co sugerowały w ostatnich dniach niektóre ukraińskie media. Stanowiska obu państw zasadniczo różne. Rosja zaproponowała, aby Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska stanowiły wody wewnętrzne obydwu państwa, Ukraina natomiast od samego początku opowiada się za wyznaczeniem granicy zgodnie z normami prawa międzynarodowego. Dlatego też w odpowiedzi na rosyjskie rozwiązanie storna ukraińska zaproponowała dalsze rozmowy w tym zakresie. Wobec tego delimitacja granicy morskiej będzie przedmiotem oddzielnych negocjacji, które rozpoczną się już w najbliższych dniach.

Oprócz powyższej umowy podpisano szereg porozumień w dziedzinie edukacji, a mianowicie o utworzeniu i funkcjonowaniu filii rosyjskich wyższych uczelni na Ukrainie i ukraińskich wyższych uczelni w Rosji. W oddzielnym protokole uzgodniono stanowisko o wzajemnej uznawalności dyplomów i tytułów naukowych. Podpisano umowy także w zakresie polityki młodzieżowej - współpraca i wymiana. Zawarto porozumienie międzyresortowej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia. W oddzielnym dokumencie ustalono zasady współpracy w zakresie profilaktyki i leczenia osób zakażonych wirusem HIV. Zawarto szereg ustaleń w kwestii współpracy informacyjnej między ITAR_TASS i UKRINFORM - narodowymi agencjami informacyjnymi oraz ich odpowiednikami radiowymi.


Autor: Piotr Kuspyś,
piotr-kuspys@o2.pl

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl