Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Gospodarka / Protesty stoczniowców               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Protesty stoczniowców 

18-07-2008

  Autor: Marcin Pieruszka

W południe, pod hasłem: "Obrona stoczni polską racją stanu", stoczniowcy ze Stoczni Gdynia rozpoczęli marsz milczenia ulicami miasta.

 

 

Dotąd KE bardzo szybko - i negatywnie - oceniała kolejne nadsyłane przez Polskę dokumenty w sprawie stoczni, odrzucając je jako niespełniające stawianych warunków. Prezydent Lech Kaczyński oceniał, że sytuacja polskich stoczni jest "niedobra, ale nie beznadziejna". Rozmawiał o nich w poniedziałek z szefem KE Jose Manuelem Barosso. "Mam nadzieję na pewne jeszcze przedłużenie tej sprawy" - stwierdził prezydent. Komisja przeanalizowała poprawki rządu do planów restrukturyzacji stoczni, a także list premiera do Komisji w sprawie ratowania polskich przedsiębiorstw i ostatecznie Polska dostała dodatkowe dwa miesiące i ma czas do 12 września na przedstawienie ostatecznych planów restrukturyzacji stoczni w Gdyni i w Szczecinie. Tak zdecydowała w środę Komisja Europejska. A tymczasem stoczniowcy w Gdyni i Szczecinie demonstrują na ulicach swoich miast w obronie miejsc pracy.

W ratowanie polskich stoczni, poza ministrem skarbu i prezydentem, włączył się także premier. Również rozmawiał w tej sprawie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

"Z przykrością stwierdzam, że Komisja nie może zaakceptować obecnych planów restrukturyzacyjnych. Niemniej w związku z trwającymi rozmowami z potencjalnymi nabywcami obu stoczni, oraz w związku ze zobowiązaniem podjętym przez premiera Tuska, że do 12 września zostaną przedstawione nowe plany, postanowiliśmy odroczyć formalne przyjęcie decyzji negatywnej" - napisała w oświadczeniu dla prasy unijna komisarz odpowiedzialna za konkurencję. Neelie Kroes dodała, że polskie władze muszą wykorzystać swoją ostatnią szansę na przedstawienie rozwiązań. Jeśli jednak Polska w wyznaczonym terminie nie przyśle planów dotyczących przekształceń w stoczniach, Komisja nakaże im zwrot rządowego wsparcia przyznanego po naszej integracji ze Wspólnotą. Programy przygotowane przez rząd i prywatnych inwestorów muszą spełniać surowe, unijne zasady. Chodzi o ograniczenie produkcji i gwarancje dotyczące długoterminowej rentowności stoczni, już bez dodatkowych dotacji z budżetu.

Do 12 września Polska ma przesłać pełny plan restrukturyzacyjny i prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie. KE wymaga, by ostateczne plany restrukturyzacji stoczni zapewniały ich długoterminową rentowność. Upadek stoczni oznaczałby utratę pracy przez kilkunastu tysięcy stoczniowców i około 100 tys. osób z firm kooperujących z zakładami.

Spod bram Stoczni Szczecińskiej Nowa i Stoczni Gdynia wyruszyli w południe stoczniowcy. W Gdyni manifestuje około dwóch tysięcy osób. Według związkowców w szczecińskim marszu może brać udział blisko 6 tysięcy osób. Marsze milczenia stoczniowców mają zaprezentować rządzącym determinację pracowników.

"Jestem zadowolony z decyzji Komisji Europejskiej, była ona Polsce bardzo potrzebna" – powiedział na konferencji prasowej Aleksander Grad. Minister skarbu podkreślił, że zmiany zapoczątkowane w polskich stoczniach napawają go nadzieją. "Jestem jednak ostrożnym optymistą" – zaznaczył minister. Jego zdaniem, przede wszystkim należy wywiązać się z przyjętych zobowiązań, zanim będzie można mówić o sukcesie w restrukturyzowaniu polskich stoczni.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  protesty

(~jagrudz, 18-07-2008 21:16)

Opis:


Brak odpowiedzi na ten komentarz
+ powrót + odpowiedz
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl