Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Polsko-ukraińskie perspektywy współpracy w kontekście UE               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-01-2012

  Azyl w Czechach?

13-11-2010

 

31-10-2010

 

07-08-2010

 

29-05-2010

 

12-05-2010

 

01-05-2010

  Prezydent Ukrainy utraci stanowisko?

+ zobacz więcej

Polsko-ukraińskie perspektywy współpracy w kontekście UE 

12-02-2003

  Autor: Piotr Kuspyś

28-29 stycznia 2003 roku w Kijowie miało miejsce posiedzenie Stałej Polsko-Ukraińskiej Konferencji ds. Integracji Europejskiej. Stronę polską reprezentował Jarosław Pietras z Komitetu Integracji Europejskiej, zaś stronę ukraińską - Oleksandr Czałyj - sekretarz stanu w MSZ.

 

 

Po dokonaniu oceny realizacji postanowień podjętych w kwietniu 2002 przez Konferencję, podjęto kroki w kierunku przygotowania planów na przyszłość, dotyczących partnerstwa strategicznego między Polską a Ukrainą w kontekście członkostwa Polski w UE. Przeanalizowano obecny stan współpracy obydwu państw ze strukturami UE. Strona polska zadeklarowała gotowość wsparcia działań Ukrainy zmierzających do przemian socjalno-ekonomicznych. Wezwania i możliwości, które powstają przed Ukrainą jako przyszłym bezpośrednim sąsiadem UE i które powstają przed Polską jako potencjalnym jej członkiem, otwierają nowe możliwości i perspektywy co do pogłębienia obustronnej współpracy w zakresie integracji europejskiej. Polsko-Ukraińskiej Konferencji ds. Integracji Europejskiej w tym kontekście pełni rolę pewnego rodzaju instrumentu, dzięki któremu podejmowany jest owocny dialog dotyczący kwestii integracji.

Rezultatem konferencji było wytyczenie kierunków współpracy zmierzających do zacieśnienia dotychczasowych dobrych stosunków. Między innymi obydwie strony zgodziły się co do tego, iż współpraca w zakresie integracji europejskiej w stosunkach dwustronnych powinna mieć priorytetowe znaczenie. Polska zadeklarowała gotowość i wsparcie ze swej strony dla działań Ukrainy zmierzających do nabyciu statusu państwa stowarzyszonego ze Wspólnotami Europejskimi. Również na późniejszym etapie Polska jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy w dostosowywaniu się Ukrainy do norm europejskich przy wykorzystaniu doświadczenia polskiego. W tym celu zaproponowano, aby już od teraz wprowadzono regularne konsultacje na poziomie ministerialnym. Ukraina przyjęła tę propozycję z wielkim optymizmem, i co więcej jest zainteresowana zacieśnieniem współpracy na poziomie międzyparlamentarnym, rządowym i samorządowym. Nie chodzi tutaj bowiem jedynie o zmierzanie w kierunku Unii, ale przede wszystkim o realne podnoszenie poziomu życia politycznego, ekonomicznego i socjalnego. Niewątpliwe przyczyniłoby się to tego wstąpienie Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu, jak i aktywizacja współpracy z Grupą Wyszehradzką. Rząd ukraiński jest zainteresowany w intensyfikowaniu ekonomiczno-handlowej współpracy z Polską przed jej wstąpieniem do UE, oraz zachowaniem dalszej progresywnej współpracy w tym zakresie również po dołączeniu Polski do Wspólnot Europejskich. Lista poruszanych zagadnień w zakresie polsko-ukraińskiej współpracy jest dość długa.

Chociaż nie ma ona rangi porozumienia międzynarodowego o charakterze zobowiązującym, to jednak przy okazaniu dobrej woli może stać się źródłem i początkiem owocnej partnerskiej współpracy dwóch sąsiadujących państw - Polski i Ukrainy.


Piotr Kuspyś
, Doktorant na Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl