Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Afryka / Kronika ONZ 10/2004               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Kronika ONZ 10/2004 

18-01-2005

  Autor: Jarosław Błaszczak

Po przedłużonej świąteczno-noworocznej przerwie wznawiamy naszą Kronikę ONZ. Dziś zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami ostatniego tygodnia minionego roku. A już wkrótce relacje z tego, co w ONZ działo się od początku roku 2005, a także wydania specjalne: poświęcone usuwaniu stutków azjatyckiego tsunami oraz prezentujące obsadę najważniejszych stanowisk NZ na progu Nowego Roku.

 

 

TSUNAMI: Wkrótce specjalne wydanie Kroniki
Kompleksowy raport o działaniach ONZ w związku z tsunami w Azji przedstawimy w wydaniu specjalnym Kroniki, które ukaże się przed końcem stycznia. Uznaliśmy, że takie rozwiązanie pozwoli ukazać ten problem bardziej całościowo. Stąd w tym wydaniu Kroniki pomijamy ten temat, ale obiecujemy wkrótce zająć się nim naprawdę szeroko.

Poniedziałek, 27 grudnia

D.R. KONGO: Strefa przynosi rezultaty
W poprzednim wydaniu Kroniki pisaliśmy o specjalnej strefie buforowej, tworzonej przez ONZ w Demokratycznej Republice Kongo celem ochrony ludności cywilnej przed skutkami toczącego się tam konfliktu. Wygląda na to, że na rezultaty nie trzeba było długo czekać.

Jak poinformował dowódca sił Misji ONZ w DRK (MONUC), gen. Jan Isberg (Szwecja), korzystając z dobrodziejstw strzeżonej przez jego ludzi strefy, w pierwszych dniach jej istnienia do domów powróciło ok. 40 tysięcy uchodźców. Obecnie siły rządowe zajmują pozycje na południe od strefy, natomiast na północ od niej usadowiły się zbuntowane jednostki 8 Okręgu Wojskowego.

ROSJA: Przestrzeganie praw kobiet pozostawia wiele do życzenia
Yakin Erturk, specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw kobiet, zakończyła wizytę w Rosji. W podsumowującym ją oświadczeniu stwierdziła, że choć przez ostatnie 10 lat w Federacji Rosyjskiej dokonał się w tej dziedzinie ogromny postęp, to jeszcze bardzo wiele zostało do zrobienia.

Szczególnie mocno napiętnowany został brak poszanowania kobiet w Czeczenii, gdzie panie są często zatrzymywane bez jakichkolwiek podstaw, a następnie torturowane. Zwróciła się też z apelem do władz Rosji, by podejmowane przez nie działania w walce z terroryzmem odbywały się w zgodzie ze standardami międzynarodowego prawa i ochrony praw człowieka. 


Wtorek, 28 grudnia

We wtorek Centrum Informacyjne ONZ w Nowym Jorku nie rozesłało do redakcji na całym świecie swojego codziennego biuletynu informacyjnego.

Środa, 29 grudnia

DARFUR: Otwarcie nowych obozów dla uchodźców
W pierwszych tygodniach stycznia ONZ uruchomi w sudańskim regionie Darfur trzy nowe obozy dla uchodźców, z których każdy będzie mógł przyjąć ok. 20 tysięcy osób. Pozwoli to rozkładować ogromny tłok, panujący w jedynym istniejącym jak na razie obozie, w miejscowości Kalma. Obecnie koczuje tam ok. 120 tysięcy osób. Znacznie więcej uchodźców z Darfuru przebywa w sąsiednim Czadzie.


AFRYKA ZACHODNIA: Wymiana banknotów i monet
Północne, ogarnięte niepokojami wewnętrznymi regiony Wybrzeża Kości Słoniowej były ostatnimi, gdzie rozpoczęto operację wymiany banknotów i części monet zachodnioafrykańskiego franka CFA. W południowej części WKŚ, podobnie jak w innych państwach zachodniej strefy CFA, wymiana trwała już od połowy września.

Frank CFA używany jest przez większość byłych francuskich kolonii w Afryce. Tak naprawdę są to dwie osobne waluty o tej samej wartości i nazwie, ale o innych wzorach monet i banknotów oraz centrach emisyjnych. Do strefy tzw. zachodniego franka CFA należa, oprócz WKŚ, także Benin, Burkina Faso, Gwinea-Bissau, Senegal, Togo, Mali i Niger. Ponadto istnieje strefa tzw. centralnego CFA, do której należą Czad, Kamerun, Republika Kongo, Gabon, Republika Środkowoafrykańska oraz jedyne państwo w tym gronie spoza dawnego francuskiego imperium kolonialnego, Gwinea Równikowa. Frank CFA połączony jest z euro sztywnym kursem, wynoszącym niezmiennie od sześciu lat niecałe 656 franków za jedno euro.

Czwartek, 30 grudnia

REP. ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA: Raport Annana
Sekretarz generalny przesłał Radzie Bezpieczeństwa raport o aktualnej sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej. Bezpośrednim pretekstem do opracowania raportu były zaplanowane na połowę lutego wybory prezydenckie w tym kraju.

Kofi Annan w ciepłych słowach opisał ostatnie zmiany sytuacji politycznej i ekonomicznej w Republice. 5 grudnia odbyło się bez większych zakłóceń referendum konstytucyjne, zaś na 13 lutego planowane są wybory. Poprzedzająca je kampania już się rozpoczęła, a jej dotychczasowy przebieg nie daje powodów do niepokoju.

Mniej korzystna jest ocenia położenia ludności. 2/3 obywateli kraju musi żyć za mniej niż dolara dziennie. Ok. 30% dzieci jest niedożywione, zaś ok. 400 tysięcy młodych ludzi nie ma dostępu do choćby najbardziej elementarnej edukacji. W ostatnich miesiącach zanotowano też przypadki naruszania podstawowych praw człowieka, głównie w wykonaniu wojska i innych służb mundurowych. Naruszenia obejmowały nieuzasadnione egzekucje, niewłaściwe traktowanie zatrzymanych czy nawet rozboje na drogach.

LIBAN: Jolie świętuje z uchodźcami
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że znana amerykańska aktorka filmowa Angelina Jolie, będąca ambasadorem dobrej woli przy UNHCR, spędziła swoją trzecią Wigilię z rzędu w towarzystwie będących pod opieką Biura uchodźców. Tym razem odwiedziła jeden z obozów w okolicach stolicy Libanu, Bejrutu.

W 2002 Jolie odwiedziła w święta uchodźców w Kosowie, zaś następną Gwiazdkę spędzała z podopiecznymi UNHCR w Egipcie.

Piątek, 31 grudnia

SUDAN: Koniec wojny domowej?
ONZ z radością powitało pomyślne zakończenie toczących się od dłuższego czasu w Nairobi (Kenia) negocjacji mających doprowadzić do zakończenia wojny domowej między siłami rządowymi a działającą głównie na południu kraju organizacją rebeliancką SPL/A.

Przedstawiciele obu stron podpisali tuż przed końcem roku dwa protokoły, mające zakończyć trwający od 21 lat konflikt. Sekretarz generalny ONZ wyraził przy tej okazji wdzięczność wobec państw i instytucji wspierających negocjacje: "Troiki" (Wielka Brytania, USA, Norwegia) oraz będącemu organizatorem rozmów Międzyrządowemu Zarządowi Rozwoju (IGAB), w szczególności zaś głównemu negocjatorowi z ramienia tej organizacji, gen. Lazarusowi Sumbeiywo (Kenia).  

AFRYKA: UA potrzebuje wsparcia
Kofi Annan wezwał państwa spoza Afryki do większego zaangażowania w operacje pokojowe na Czarnym Lądzie. Obecnie główny ciężar tego rodzaju działań spoczywa na Unii Afrykańskiej, ale jej ograniczone środki wyraźnie nie wystarczają, by sprostać zadaniu.

Annan uznał także, że sama UA powinna znieść istniejący obecnie mechanizm, ograniczający udział państw nieafrykańskich w prowadzonych przez Unię misjach pokojowych.

Kronika powstaje na podstawie oficjalnych komunikatów prasowych Centrum Informacyjnego oraz innych agend ONZ, a także informacji własnych e-Polityki.pl  Prezentowane doniesienia oddają stan rzeczy na dzień, na który są datowane.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl