Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Azja i Pacyfik / POKOJOWA DEMONSTRACJA PRZECIWKO NIELEGALNEJ OKUPACJI TYBETU - Niedziela, 9 marca, Warszawa               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
13-06-2010

 

22-03-2009

 

17-03-2009

 

13-03-2009

 

11-12-2008

 

04-12-2008

  Dalajlama XIV w PE: my chcemy tylko autonomii

06-11-2008

 

+ zobacz więcej

POKOJOWA DEMONSTRACJA PRZECIWKO NIELEGALNEJ OKUPACJI TYBETU - Niedziela, 9 marca, Warszawa 

07-03-2008

  Autor: Program Tybetański
9 marca 2008 r., godz. 13 – w 49. rocznicę powstania narodowego w Tybecie, przed gmachem Ambasady ChRL w Warszawie, ul. Bonifraterska 1 Tybetańczycy i działacze na rzecz Tybetu upamiętnią 49. rocznicę powstania narodowego w Tybecie, oraz pamięć 1200 ofiar chińskiej okupacji Tybetu.

 

 

W trakcie demonstracji odczytany ogłoszony zostanie Apel o Solidarność z Tybetańczykami, którzy na 10 marca zapowiedzieli rozpoczęcie marszu z Dharamsali, siedziby Dalajlamy, do Tybetu, gdzie zamierzają dotrzeć w trakcie trwania Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Zaplanowano odegranie hymnu tybetańskiego oraz przemówienia zaproszonych gości.
 
Chiny od pół wieku nielegalnie okupują Tybet. W wyniku głodu, tortur i prześladowań zginęło ponad 1 200 000 Tybetańczyków. Obecnie Chiny prowadzą politykę kolonizacji i bezwzględnej eksploatacji ziem tybetańskich, narzucając całkowitą kontrolę nad tradycją i religią Tybetu.
 
W więzieniach znajduje się ponad setka tybetańskich więźniów politycznych zagrożonych stosowaniem tortur. Masowe inwestycje i niekontrolowany napływ ludności chińskiej zagraża unikalnemu środowisku naturalnemu Tybetu, a także stabilności ekologicznej całej Azji (w Tybecie swoje źródła mają największe rzeki Azji).
 
Dyskryminacja i niszczenie tradycji oraz chińskie osadnictwo w Tybecie prowadzą do marginalizacji Tybetańczyków i stwarzają zagrożenie dla dalszego istnienia ich wielowiekowej kultury; Tybetańczycy stają się mniejszością w swoim własnym kraju.
 
W niespełna pół roku przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, Tybetańczycy i osoby wspierające Tybet na całym świecie upominają się o pokojowe rozwiązanie sprawy Tybetu. Olimpiada jest ogromną szansą, aby dokonać historycznej zmiany i wywrzeć presję na Chiny w celu podjęcia konstruktywnych działań mających zagwarantować podstawowe prawa Tybetańczyków i doprowadzić do rozwiązania trwającego pół wieku konfliktu na drodze dialogu z Dalajlamą.
 
10 marca 1959 roku w Lhasie, stolicy Tybetu, wybuchło powstanie przeciwko chińskiej okupacji, w którego następstwie Jego Świątobliwość Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, musiał szukać schronienia w Indiach, skąd do dziś podejmuje starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu. Tego dnia na całym świecie Tybetańczycy i osoby wspierające Tybet podejmują działania, aby nagłośnić sytuację Tybetu i trwające przeszło 50 lat prześladowania Tybetańczyków.
 
Organizator:
Program Tybetański
Piotr Cykowski 0 604 266 997
Piotr Dynowski 0 602 884 95

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl