Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Środkowa i Wschodnia / II Forum Ekonomiczne Europa – Ukraina - 28.02.2008               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
27-12-2008

 

17-06-2006

  Koniec unijnego szczytu

06-01-2012

  Azyl w Czechach?

20-01-2011

  Leczenie bez granic

29-11-2010

 

13-11-2010

 

31-10-2010

 

+ zobacz więcej

II Forum Ekonomiczne Europa – Ukraina - 28.02.2008 

29-02-2008

  Autor: BIURO PRASOWE FORUM EKONOMICZNEGO - www.forum-ekonomiczne.pl
Dzisiaj rozpoczęło się w Kijowie II Forum Ekonomiczne Europa-Ukraina. Prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko, który patronuje temu wydarzeniu, wyraził w trakcie inauguracyjnego wystąpienia nadzieję, że przed wrześniowym Szczytem Ukraina-UE, odpowiednie aspiracje ukraińskie zostaną konkretnie sformułowane. Forum w Kijowie jest częścią agendy Forum Ekonomicznego w Krynicy, zwanym Davos Wschodu.

 

 

Zwracając się do zebranych na Forum Ekonomicznym Europa-Ukraina, Prezydent Wiktor Juszczenko zauważył, że obecnie Ukraina rozpoczęła nowy rozdział w relacjach z Unią Europejską. Zarówno niedawne przystąpienie Ukrainy do WTO jak i następujące po nim rozpoczęcie rozmów na temat strefy wolnego handlu oraz nowego porozumienia z UE były znaczącymi krokami w kierunku realizacji europejskich aspiracji Ukrainy. Mówiąc o nowym porozumieniu między Ukrainą a UE, Juszczenko zwrócił uwagę, że jej część dotycząca polityki wzbudziła więcej dyskusji niż część dotycząca gospodarki. Jednakże wyraził jednocześnie oczekiwanie, że, pomimo takich dyskusji, ukraińskie aspiracje stowarzyszenia z UE zostaną poparte przez państwa członkowskie UE. Żywię nadzieję, że przed wrześniowym Szczytem Ukraina-UE odpowiednie aspiracje Ukrainy zostaną konkretnie sformułowane - powiedział Prezydent Ukrainy.
„Dla europejskiej przyszłości Ukrainy jak i dla ukraińskiej przyszłości Europy istotne jest to, czy uda się dokonać modernizacji politycznej i gospodarczej kraju. Czy uda się skłonić ukraińskie elity polityczne do realizacji kompleksowego planu reform, które na trwałe określą geopolityczną pozycję Ukrainy zarówno wobec jej sąsiadów w Unii Europejskiej jak i wobec Rosji. Ważne jest również, aby pokazać korzyści płynące dla całej Unii z faktu jej rozszerzenia o Ukrainę” – uważa Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
 
Forum w Kijowie jest pierwszym tego typu spotkaniem, zakrojonym na tak szeroką skalę, w nowej sytuacji politycznej po wyborach na Ukrainie.W Forum bierze udział Prezydent Ukrainy oraz wysocy rangą politycy ukraińscy, w tym m.in. szefowie komisji parlamentu oraz ministrowie rządu. W Forum uczestniczy ok. 300 osób, w tym także m.in. premier Litwy, b. prezydent Estonii, wicepremier Waldemar Pawlak, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Anna Fotyga, szefowie komisji parlamentów europejskich, ministrowie z krajów UE i sąsiednich.
 
Premier Litwy Gediminas Kirkilas i były Prezydent Estonii Arnold Ruutel
podkreślili wspólne interesy i wzajemne wyzwania w relacjach ich państw z Ukrainą, przy czym obaj opowiedzieli się za wsparciem ukraińskich aspiracji do członkowstwa w UE. Zarówno Kirkilas jak i Ruutel podkreślili znaczenie wzajemnej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturowej oraz znaczenie poprzednich doświadczeń Litwy i Estonii na drodze do integracji europejskiej. Popierając Ukrainę w procesie reform Premier Litwy wyraził pragnienie, aby współpraca Ukrainy z Unią Europejską opierała się na jednolitym podejściu UE, w zewnętrznym wymiarze jej polityki sąsiedztwa, do bezpieczeństwa energetycznego i strategicznego partnerstwa z Rosją.
 
Na Forum w Kijowie został także zaprezentowany specjalnie na tę okazję napisany raport Forum Ekonomicznego „Ukraina 2007. Raport z Transformacji”, wydany przez Instytut Wschodni, organizatora forum. Raport analizuje sytuację ekonomiczną i polityczną Ukrainy. Autorem raportu jest Oleksandr Suszko, Dyrektor Centrum ds. Pokoju, Konwersji i Ukraińskiej Polityki Zagranicznej (CPCFPU). Publikacja jest dostępna na www.forum-ekonomiczne.pl
 
Forum Europa – Ukraina jest częścią agendy Forum Ekonomicznego, które od siedemnastu lat odbywa się w Krynicy. Pogłębiając debaty, jakie poruszane są na Forum w Krynicy, Instytut Wschodni organizuje specjalne konferencje poświęcone wybranym tematom, z udziałem polityków i ekspertów o uznanej renomie.
 
Forum Ekonomiczne od zawsze było ambasadorem spraw Ukrainy w Polsce i Europie. Na organizowane przez Instytut Wschodni spotkania rokrocznie przyjeżdżają czołowi politycy z Ukrainy” – mówi Artur Negri, Rzecznik Prasowy Forum.
 
 
Dodatkowe informacje
 
Artur Negri
Rzecznik Prasowy Forum Ekonomicznego
 
Instytut Wschodni
00-382 Warszawa
Ul. Solec 85
0 506 089 204

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl