Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / \"Może byś się zamknął?!\" - Juan Carlos I karci Hugona Cháveza               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
10-09-2010

 

16-11-2009

 

26-09-2009

 

28-08-2009

 

05-07-2009

 

05-04-2009

  Sprawa wystrzelonej rakiety

15-12-2008

 

+ zobacz więcej

"Może byś się zamknął?!" - Juan Carlos I karci Hugona Cháveza 

16-11-2007

  Autor: Konrad Zawodziński
W sobotę 10 listopada podczas spotkania w ramach Szczytu Iberoamerykańskiego hiszpański król Juan Carlos I powiedział wenezuelskiemu prezydentowi, Hugonowi Chávezowi, aby ten „się zamknął” („¿Porqué no te callas?”).

 

 

Monarcha wybuchnął, kiedy Chávez uporczywie przerywał wypowiedź premiera Zapatero. W swoim przemówieniu Premier Zapatero strofował Cháveza, aby ten był bardziej dyplomatyczny. Wenezuelski przywódca nazwał bowiem byłego szefa hiszpańskiego rządu, sojusznika George’a Busha, określonego już wcześniej przez Cháveza mianem „diabła”, faszystą i dodał, że faszyści to nie ludzie, stwierdzając do tego, że węże są bardziej ludzkie.
 
Tymczasem za byłym premierem stanęli murem zarówno jego następca i polityczny przeciwnik, José Luis Zapatero, jak i głowa Królestwa Hiszpanii. Obecnie urzędujący szef rządu, jakkolwiek odżegnujący się od polityki swojego prawicowego poprzednika, ujął się za nim, wskazując na fakt demokratycznego wyboru przez naród hiszpański. Miał on legitymizować działania José Mario Aznara.
 
Chwilę po karcącym stwierdzeniu króla, prezydent Republiki Boliwariańskiej odniósł się do jego słów, stwierdzając: „Wenezuelski rząd zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na jakąkolwiek agresję, gdziekolwiek, w dowolnym miejscu i w dowolny sposób.”
 
Hiszpański minister spraw zagranicznych Miguel Angel Moratinos starał się ostudzić atmosferę i wyraził nadzieję, że zaistniała sytuacja nie wpłynie na relacje jego kraju z Wenezuelą. Dodał także, iż Hiszpania chce dialogu z Wenezuelą pod warunkiem, że będzie szanowana. Zawarł w swoim wystąpieniu oczekiwanie poszanowania w stosunku do instytucji i podkreślił konieczność reakcji wobec braku tegoż. Na konsultacje do kraju został wezwany ambasador Królestwa Hiszpanii w Caracas, Dámaso De Lario Ramíreza.
 
Hugo Chávez odpowiedział na oświadczenie strony hiszpańskiej. Poza podniesieniem zarzutów o faszystowską postawę, oskarżył Hiszpanów o wspieranie zamachu stanu z kwietnia 2002 wymierzonego przeciw niemu. Zachowanie władcy nazwał natomiast „niemądrym”.
 
Ówczesny ambasador Hiszpanii w Wenezueli miał entuzjastycznie zareagować na przejęcie rządów przez Pedro Carmonę. Nowy przywódca zastąpił na niespełna 48 godzin uwięzionego przez ten czas Hugona Cháveza. Miało to wystarczyć, aby Manuel Viturro de la Torre się z nim spotkał. Miał też zdążyć porozmawiać przez telefon z Aznarem. Wszystko to za zgodą monarchy. Poparcie ludności dla niego wyraźnie wrosło wobec ostentacyjnie dyktatorskich decyzji Carmony.
 
Zachowanie króla spotkało się z mieszanym przyjęciem. Odczucia były na ogół jednak pozytywne, nie tylko w samej Hiszpanii. „El Mundo” twierdziło, że król pokazał prezydentowi Chávezowi jego miejsce. Reprezentujący bardziej lewicowe poglądy „El País” natomiast skrytykował wybuch Cháveza jako niedopuszczalny.
 
W samej Wenezueli podziały co do oceny sytuacji odzwierciedlały ogólne nastawienie do rządu. Zwolennicy obecnej głowy państwa uznali zachowanie hiszpańskich partnerów za przejaw kolonialnych zapędów. Opozycja chwali Juana Carlosa I za otwartą konfrontację z Chávezem na arenie międzynarodowej.
 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

 

(~Prestige Magazine, 12-05-2009 17:14)

Opis:


Brak odpowiedzi na ten komentarz
+ powrót + odpowiedz
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl