Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Afryka / Czy Lubanga powinien być sądzony w Demokratycznej Republice Konga?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
29-01-2007

 

17-05-2011

 

05-04-2011

 

22-02-2011

 

23-10-2010

  Atak w Afganistanie

24-07-2010

 

19-06-2010

 

+ zobacz więcej

Czy Lubanga powinien być sądzony w Demokratycznej Republice Konga? 

29-10-2007

  Autor: Sonia Nezamzadeh
Analitycy są podzieleni w ocenach przeprowadzenia części postępowania w Kongu.

Jego proces się jeszcze nie zaczął, ale jest prawdopodobne, że ten jedyny zatrzymany przez Międzynarodowy Trybunał Karny powróci do Demokratycznej Republiki Kongo (DRK), przynajmniej na część swojego procesu. W ostatnim miesiącu Trybunał potwierdził, że rozpoczął wstępne badanie w sprawie przeprowadzenia częśc, lub całości procesu przeciw przywódcy kongijskiej milicji, Thomasowi Lubandze Dyilo w jego ojczyźnie.

 

 

Jednakże analitycy pytani przez Institute of War and Peace Reporting (IWPR) są podzieleni, czy miejsce, w którym odbędzie się proces - w doświadczonym przez jego działalność regionie - jest dla niego najlepszą opcją; wcześniej przewidziano, że odbędzie się on w przyszłym roku w siedzibie Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.

Cześć sugeruje, że przesłuchania w kraju, gdzie zbrodnie miały miejsce, powinny podziałać zachęcająco i będą mieć większe znaczenie dla Kongijczyków, zwłaszcza dla ofiar potworności wojny domowej.

Inni jednakże uważają, że sprowadzenie Lubangi do Konga zwiększy napięcia i zaogni konflikt w tym wstrząsanym wojnami kraju, gdzie pokój wciąż jest kruchy.

Lubanga dowodził Unii Patriotów Kongijskich (Union of Congolese Patriots, UPC), bojówce plemienia Hema, w 2003 roku postawiono mu zarzuty organizowania poboru i werbowania do wojska dzieci z regionu Ituri. W marcu 2006 roku został przeniesiony z Kinszasy do Hagi. Prokurator Trybunału Luis Moreno-Ocampo, rzecznik przeprowadzenia sprawy w DRK (proces „in situ”), powiedział: “Wierzymy, że ważnym jest bycie tak blisko ofiar, jak to tylko możliwe, to jest naszym pryncypium”.

Ponadto uważa, że proces w Kongo może pomóc rozwijać pojednanie pomiędzy wspólnotami, które wciąż są sobie wrogie. „Zajmujemy się najpoważniejszymi zbrodniami, więc kontrowersji nie da się uniknąć, społeczeństwo jest podzielone.. pomoc potrzebującym jest ważna, w tej głęboko podzielonej wspólnocie, a proces wiele w tym pomoże” - mówi Moreno-Ocampo.

Anneke van Wouldenberg, starszy analityk ds. Konga w Human Rights Watch, zgadza się z opinią, że proces Lubangi w miejscu popełnienia zarzucanych mu zbrodni, będzie miał dramatyczny wpływ na region. Powiedziała IWPR, że organizowanie go w miejscu, gdzie wydarzenia się odbyły pokaże, jak sprawiedliwość zostaje osiągnięta.

”Sprawiedliwość jest najbardziej efektywna, kiedy wygląda na >>zrealizowaną<<, ale trudno coś takiego zaobserwować w Kongo. Trudną sprawą jest, aby ten proces >>rozbrzmiewał<< wśród ludzi bez telewizorów, bo przecież znaczna część Kongijczyków ich nie posiada. Ważne zatem jest, aby ci ludzie mieli tą możliwość”.

Jednakże część miejscowych aktywistów nie zgadza się z tym, uważając, iż nie jest to najlepszy czas, aby przywieźć Lubangę z powrotem.. Beck Bukeni Waruzi, dyrektor AJEDI-Ka/ Child Soldiers Project, organizacji pozarządowej we wschodniej DRK, mówi, że przeprowadzenie procesu Lubangi w Kongu, gdzie w ciągu ostatnich ośmiu lat rozegrały się dwa poważne konflikty owocujące czterema milionami ofiar, spowoduje wzrost napięć.

”Thomas Lubanga ciągle jest popularny. Wciąż ma popleczników. Nawet, jeśli część jego żołnierzy została włączona do armii narodowej, Żołnierze UPC… są nadal uzbrojeni. Mogą nie tolerować procesu swojego lidera we własnym kraju, co spowoduje ich odwet.

Waruzi zgadza się jednak z poglądem, że przeniesienie rozprawy do Konga oznacza sprowadzenie sprawiedliwości bliżej ofiar, widzi jednak ten przypadek jako wyjątkowy przede wszystkim, gdyż jest to pierwsza sprawa MTK.

”Myślę, że Trybunał musi być ostrożny. Nie wydaje mi się, aby koniecznym było sprowadzenie Thomasa Lubangi tutaj. Ten sąd za bardzo spogląda naprzód, przekracza dopuszczalne granice. To może skomplikować proces”.

Waruzi twierdzi ponadto, że reputacja MTK już jest podważona wśród Kongijczyków, którzy nie są pewni, czy Trybunał pracuje na ich korzyść, a proces “na miejscu” będzie skokiem w stronę zaufania, która może zakłócić krajowy klimat polityczny niż wzmocnić pokój.

Sonia Robla, szefowa informacji publicznej w MTK, powiedziała IWPR, że śledztwo jest we wczesnym stadium, a ostateczna decyzja o przeniesieniu jakiejkolwiek części sprawy zostanie podjęta przez plenarne posiedzenie sędziów MTK. Odmówiła podania większej ilości szczegółów w sprawie Lubangi mówiąc, że jest zbyt wcześnie, aby spekulować o kosztach czy ewentualnym czasie przeniesienia rozprawy. Powiedziała jednak, że bezpieczeństwo świadków i ofiar jest pierwszorzędną kwestią.
 
”Zwrócimy się do wszystkich uczestników, przed podjęciem decyzji” - powiedziała.

Przeniesienie części procesu, lub może nawet jego całości, niewątpliwie będzie olbrzymim zadaniem organizacyjnym, które spadnie na Sekretariat (Registry)

”Sekretariat musi to zaakceptować” - mówi Luc Walleyn, przedstawiciel ofiar w sprawie Lubangi – “ale nie mam pewności czy >>proces in situ << to dobry pomysł”.

Nie wie, kiedy, i czy w ogóle, przesłuchania zostaną przeniesione do Konga, ale wszyscy uczestnicy powinni być na to przygotowani w chwili ogłoszenia (takiej decyzji).. ”Jeśli nawet przesłuchania zaczną się w Hadze, jest całkiem prawdopodobne, że w czerwcu będziemy musieli jechać [do Konga]. Możliwe jest, że Trybunał pojedzie tam przepytać świadków lub odwiedzić niektóre miejsca”.

Walleyn nie przewiduje, aby całość procesu odbyła się w Kongu, ale przyznaje, iż transfer sądu na krótki okres czasu spotka się z szeregiem trudności.

”Wszyscy potrzebują wiz i zezwoleń na wjazd do kraju, pochodzących od lokalnych władz. Głównym problem będzie zorganizowanie systemu przenosin” - dodaje Walleyn.

Relokacja skomplikowanego mechanizmu, jakim jest MTK do tak niestabilnego kraju, gdzie atmosfera wciąż jest napięta, może stać się logistycznym koszmarem.


Sędziowie i prawnicy bazują na Internecie, na przykład wymieniając tysiące dokumentów elektronicznych czy komunikując się online. Może to być problematyczne, gdyż nie zawsze można polegać na technice w Kongo, czy gdziekolwiek indziej w regionie. Potencjalnie może to przeszkodzić rozprawom procesowym i stanowić trudności dla pracowników Trybunału.


Jak mówi Walleyn, inną poważną przeszkodą będzie bezpieczeństwo – świadków, całości sądu i Lubangi. ”Niektórzy ludzie mogą spróbować zorganizować ucieczkę Lubangi”. Kontynuuje: “Ponadto jest to problem dla oskarżonego”, sugerując, że wrogowie byłego lidera bojówek mogą chcieć go zabić.


Walleyn nie jest przekonany, że MTK doprowadzi proces do końca w Kongo, ale jeśli tak się stanie jego praca niekoniecznie będzie trudna. Na przeprowadzeniu procesu w Afryce może skorzystać część jego klientów - ofiary i świadkowie.

”Jeśli świadek pojawi się w Trybunale w Hadze, jego wioska będzie wiedziała, że jest daleko od ojczyzny przez dłuzszy okres czasu”. Innymi słowy, Walleyn powiedział, że jeśli świadek pojawi się w Kongo, aby zeznawać, on czy ona mogą to zrobić w dużo bardziej dyskretny sposób, może nawet anonimowo. Sposobność pojawienia się w sądzie na kilka godzin, a następnie powrót do zwyczajnego życia to przewaga, która utoruje dla większej liczby ofiar czy świadków możliwość zgłoszenia się, udziału w postępowaniu - bez obawy o reakcję innych Kongijczyków.

Sprawa ochrony świadków w sprawie Lubangi jest kluczową - nieważne, gdzie proces będzie miał miejsce.

Podczas przesłuchań w ubiegłym tygodniu oskarżyciele zwrócili uwagę na potrzebę oszacowania (poziomu) bezpieczeństwa w regionie przed przetransportowaniem świadków pomiędzy Holandią a Kongiem. Prokuratorzy spodziewają się powołać od 35 do 50 ludzi na świadków, tożsamość jednej czwartej z nich nie zostanie ujawniona ze względów bezpieczeństwa.

Prawnicy ofiar powtarzają odczucia oskarżenia, mówią przy tym, że ich klienci potrzebują ochrony sądowej. Jest około dwóch tuzinów potencjalnych świadków, którzy potrzebują szczególnej ochrony. Wielu świadków sprzeciwia się ujawnienia ich tożsamości w obawie przed Lubanią i jego poplecznikami - mówią prokuratorzy.

Jednakże obrona sprzeciwia się temu twierdząc, że taki nacisk na ochronę świadków może sprawiać wrażenie, iż Lubanga zastrasza świadków. Catherine Mabille, adwokat Lubangi, nazywa te oskarżenia „całkowicie niedorzecznymi”, tworzącymi mini proces w obrębie tego właściwego.

Poza logistyką, MTK powinien przeprowadzić gruntowne psychologiczne i kulturowe badania przed podjęciem decyzji o przeniesieniu - uważa Buleni.

Wyjaśnia, że dzieci zeznające przeciw Lubandze w Kongu złamią afrykańskie normy kulturowe, przede wszystkim pogląd mówiący o tym, że dzieci zawsze szanują, wierzą i ufają starszym.

”Jest to rodzaj przekonań, które są głęboko zasiane w afrykańskiej kulturze, a kwestionowanie tego jest przedmiotem tabu, jest grzechem”, zauważa przy tym, że część dzieci zaznających przeciw Lubandze to jego krewni.

”Kiedy jedziesz do Afryki, musisz się zastanowić, jakie są normy kulturowe, których musisz przestrzegać będąc tutaj. Trybunał [nie został ustanowiony] aby łamać normy kulturowe czy postawy, ale przychodzi aby wzmocnić te wartości, które już istnieją w tych wspólnotach”

Bukemi powiedział IWPR, iż Kongijczycy bardziej niż procesu “in situ” potrzebują sądu, który skupi się na poszukiwaniu ludzi którzy popełnili zbrodnie wojenne w kraju. „Kongijczycy muszą zobaczyć, jak inni >>Lubangowie<< stawiani są przed sądem. Potrzebują zobaczyć kryminalistów doprowadzonych przed oblicze sprawiedliwości. Jest to kluczowa potrzeba wśród Kongijczyków w tej chwili, a nie sprowadzenie Lubangi tutaj”.

Źródło: Institut for War and Peace Reporting" - www.iwpr.net

Tłumaczenie: Bartosz Chyż

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

  Dodaj komentarz
 
Autor:
Tytuł:
Treść:

Przepisz kod z obrazka:    
+ powrót
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl