Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Rosyjska prasa o wyborach w Polsce               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
13-10-2007

 

23-07-2007

  Prasa o katastrofie polskiego autokaru

01-02-2007

  Niemcy: prasa krytykuje polskiego premiera

17-01-2007

  Francuski dziennik o dekomunizacji w Polsce

16-11-2006

 

13-05-2015

 

01-08-2013

 

+ zobacz więcej

Rosyjska prasa o wyborach w Polsce 

25-10-2007

  Autor: Marcin Łapczyński
Tuż po wyborach Donald Tusk, lider zwycięskiej Platformy Obywatelskiej, zapowiedział, że Moskwa będzie jedną z pierwszych stolic, którą zamierza odwiedzić jako premier. Ustępujący szef rządu Jarosław Kaczyński, który w czasie swojego urzędowania do stolicy Rosji nigdy nie zawitał, wyraził wielkie zaniepokojenie entuzjastyczną reakcją Rosjan na wyniki polskich wyborów. Spójrzmy, co pisała o wyborach rosyjska prasa.

 

 

Niezawisimaja Gazieta: „Rewolucja pokolenia: Młodzi Polacy odżegnują się od konfrontacji”
 
Niezawisimaja Gazieta - jedna z największych rosyjskich gazet zwraca szczególną uwagę na rolę młodych Polaków w wyborach, nazywając ją nawet „rewolucją pokolenia”. Według gazety jest to ciekawy detal poradzieckiej polityki. Młodzi ludzie zajmują się biznesem, mało interesują się polityką a na wybory nie chodzą. Starsze pokolenie głosuje zgodnie z tradycją, głosuje za swoje ideały, które często są „ideałami z głębokiej przeszłości”. Następnego dnia po wyborach młodzi ludzie, według NG, stają się „zakładnikami wyboru ojców i dziadków”. Te wybory pokazały, że młode pokolenie chce samodzielnie decydować o swoim losie. Dlatego idee Tuska o większej integracji ze światem, o prawie Polaków do samodzielnego decydowania, gdzie chcą pracować znalazły taki odzew. Niezawisimaja Gazeta zaznacza także, że Tusk wygrał także dlatego, że obiecał poprawić stosunki z Niemcami i Rosją. Polityka Kaczyńskich „przysparzała UE wiele kłopotów”, w tym mieści się m.in. nieprzejednana pozycja braci wobec sprawy handlu polskim mięsem z Rosją czy zerwanie szczytu UE-Rosja w maju br.
 
Rosyjskaja Gazieta: „Żegnaj, bracie: Premier Kaczyński odchodzi”
 
Prorządowa Rosyjskaja Gazieta poświęca polskim wyborom mało miejsca. Prawie całą relację zajmują opowieści szefa Rosyjskiej Komisji Wyborczej Władimira Czurowa, który przebywał w tym czasie w Polsce i obserwował wybory. Czurow, według gazety, zobaczył w Polsce „wiele ciekawych rzeczy”: „Najważniejsze dla mnie było to, że OBWE zdołało wysłać do Polski tylko 12 obserwatorów”. Według Rosjanina głosowanie w Polsce nie różniło się od tego na Ukrainie, Rosji czy Francji i było wesołe oraz bezproblemowe. Szczególnym zainteresowaniem szefa RKW cieszyły się urny na głosy. „Nigdy takich wielkich nie widziałem”, powiedział Czurow.
 
Gazeta cytuje także niemieckiego politologa Aleksandra Rara, według którego Rosja podejmie kroki, by dogadać się z Warszawą w sprawie tzw. „mięsnego problemu”. Może się zdarzyć także, że Polska pójdzie Rosji na rękę w kwestii energetyki. Według Rara, krytyczna postawa Polski wobec Rosji jest charakterystyczna dla polskich elit politycznych i sytuacja szybko się nie zmieni. Jeśli jednak politycy nie postarają się wykorzystać tej szansy teraz, później może być już za późno.
 
Izvestia: „Bliźniak-krieg nie udała się”
 
Znana z krytycznej postawy wobec Polski Izvestia podkreśla szczególnie negatywne aspekty rządów PiS i Jarosława Kaczyńskiego. „W czasie 15 miesięcy swoich rządów bliźniacy obrócili przeciwko sobie elektorat, stworzyli w kraju atmosferę podejrzeń, politycznych prześladowań i skandalu. Blokowali oni podpisanie Porozumienia o partnerstwie i współpracy Rosji i Unii Europejskiej, związawszy go z problemami dostaw polskiego mięsa. Dzięki temu znaleźli się w izolacji – partnerzy z UE nie wsparli antyrosyjskiego patosu bliźniaków.” Izvestia podkreślają także „zachwyt premiera antyrosyjską retoryką”, który spowodował wyjawienie prawdziwych (według gazety – MŁ) celów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce, a mianowicie ochronę Polski przed Rosją. Gazeta nie liczy na zmianę polskiej polityki w stosunku do Rosji. „Rzecz w tym, że większość posłów a także liderzy PO zbudowali swoją polityczną karierę na antyrosyjskiej retoryce. Rusofobia stała się w Polsce czynnikiem polityki wewnętrznej”.
 
Kommersant: „Polska wybrała się do Europy. Polska zrywa braterskie więzy”
 
Do niedawna jedyna niezależna rosyjska gazeta skupia się na polityce zagranicznej, podkreślając, że stosunki polsko-rosyjskie są na najniższym poziomie od 18 lat. „Warszawie udało przenieść problemy dwustronnych relacji z Moskwą, wywołane embargiem na dostawy polskich produktów rolnych do Rosji, na poziom stosunków Rosja-UE. (...) Polska stała się hamulcowym nie tylko reform UE, ale i stosunków Unii z Rosją.” Gazeta przypomina także o słowach premiera Kaczyńskiego, że planowana budowa elementów tarczy antyrakietowej w Polsce ma służyć głównie obronie przed Rosją i cytuje słowa premiera: „Musimy pamiętać, że cały czas znajdujemy się w zagrożeniu. Rosjanie nie pogodzili się ze zmianami 1989 roku. Myślą, że znajdujemy się w ich sferze wpływów”. Artykuł w Kommersancie ilustruje zdjęcie głosującej staruszki w łowickim stroju ludowym.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  po tej lekturze ...

(~Domestos, 29-10-2007 10:53)

Opis:

 

(, 31-10-2007 15:26)

Opis:

+ powrót + odpowiedz
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl