Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Yasuo Fukuda nowym premierem Japonii               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
03-07-2007

 

05-04-2011

 

31-03-2011

 

29-03-2011

 

15-03-2011

 

12-03-2011

  Ameryka pomaga Japonii

12-03-2011

  1400 ofiar tsunami

+ zobacz więcej

Yasuo Fukuda nowym premierem Japonii 

03-10-2007

  Autor: Agata Kaczmarzyk - Pilipiuk
Japońska Partia Liberalno – Demokratyczna (LDP) wybrała 23 września Yasuo Fukudę na stanowisko nowego lidera partii. Dwa dni później Fukuda został oficjalnie wybrany premierem przez niższą izbę parlamentu japońskiego.

 

 

Wszystko wskazywało na to, że były Sekretarz Generalny LDP, Taro Aso będzie głównym kandydatem na stanowisko premiera. Jednak przywódcy partii uznali go za zbyt szkodliwego przez wzgląd na wcześniejsze dopuszczenie do informacji o dymisji premiera Shinzo Abe. Zatem to Fukuda zdobył 330 z 527 oddanych głosów (63%) przeciwko 197 oddanym na byłego Ministra Spraw Zagranicznych Taro Aso.

Fukuda wykorzystał sytuację do podtrzymania wsparcia od ośmiu z dziewięciu frakcyjnych szefów LDP. Fakt zapewnienia sobie urzędu dzięki starym mechanizmom partyjnym, a nie poparciu społeczeństwa świadczy o tym, że czasy teatralnej polityki Junichiro Koizumiego, który w dużej mierze zawdzięczał swoją pozycję popularności wśród japońskiego społeczeństwa,  dobiegł końca.

Yasuo Fukuda obiecał przede wszystkim pozostawić kontrowersyjną kwestię świątyni Yasukuni, postrzeganą przez większość państw azjatyckich jako symbol japońskiego militaryzmu. Regularne wizyty w miejscu, w którym czczona jest pamięć japońskich zbrodniarzy wojennych, jakie odbywał w niej premier Koizumi, wywoływały szczególnie ostre protesty ze strony Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Korei. Będąc znacznie bardziej umiarkowanym nacjonalistą niż Abe, Fukuda zamierza prowadzić kompromisowe nawiązywanie kontaktu z Chinami i Koreą Północną, czemu z pewnością posłuży usunięcie z podręczników szkolnych tekstów o tematyce rządowej. Fukuda zaznaczył również, że relacje japońsko – amerykańskie będą kamieniem węgielnym jego polityki zagranicznej. Pomijając opór silnej opozycji, planuje kontynuację japońskiego wsparcia logistycznego w Afganistanie. Ponadto Fukuda zobowiązał się rozwiać olbrzymie wątpliwości społeczne, co do drugiej potęgi gospodarczej na świecie. Obiecał również zatrzymać rosnącą przepaść w dochodach między biedniejszymi regionami rolnymi a bogatszymi strefami miejskimi.

Według doniesień medialnych liderzy LDP stwierdzili, że bolesne reformy gospodarcze Koizumiego odbiły się w poszczególnych regionach echem niechęci do partii i przegraną w ostatnich wyborach. Rezultatem tego, w jaki sposób Fakuda objął urząd premiera może być jego zobowiązanie wobec przywódców frakcyjnych i cofnięcie niektórych reform.

Partia Liberalno – Demokratyczna pozostawała nieprzerwanie przy władzy przez ponad pięć dekad (poza krótkim okresem rządów koalicji partii będących w opozycji do LPD w 1993 roku), jednak nieszczęsne przywództwo Abe doprowadziło do zachwiania wewnętrznego zaufania partii. Ugrupowanie stało się kopalnią nieufności i podziałów.

Z kolei opozycyjna Demokratyczna Partia Japonii (DPJ) wydaje się być gotowa do rozgrywki w izbie wyższej parlamentu nad z ustawą, która zezwoli Morskim Siłom Samoobrony Japonii na kontynuację wsparcia dla działań amerykańskich w Afganistanie. DPJ jest bliska zawetowania przedłużenia misji w Afganistanie, zmuszając LDP do użycia swojej większości w bardziej wpływowej izbie niższej. Opozycjoniści wierzą, że pozwoli to na stworzenie scenariusza, w którym Fukuda lub kolejny premier (jeśli Fukudzie nie uda się utrzymać urzędu) będzie zmuszony do ogłoszenia wcześniejszych wyborów.

Demokratyczna Partia Japonii ma mocną pozycję, choć pozostaje w dużym nieładzie. Brakuje jej silnej platformy organizacyjnej, a jej osiągnięcia podczas ostatnich wyborów miały więcej wspólnego z nieudolnością Abe, niż jej zasługami.

Nasuwa się pytanie jak długo Fukuda utrzyma urząd. Czy zaczyna się okres krótko urzędujących, słabych premierów, podobny do tego, który poprzedzał rządy Koizumiego? Wątpliwości te w połączeniu z problematyczną odnową gospodarczą w czasie poważnego zamieszania na rynkach kredytowych nie wróżą dobrze najpotężniejszej gospodarce azjatyckiej.

Na zdjęciu: Yasuo Fukuda. Źródło: Strona internetowa rządu Japonii.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  <><

(~:P, 18-10-2007 19:09)

Opis: <wc>


Brak odpowiedzi na ten komentarz
 

  Odpowiedz na komentarz
 
Autor:
Tytuł:
Treść:

Przepisz kod z obrazka:    
+ powrót
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl