Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Azja Południowo-Wschodnia: Wydarzenia tygodnia               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
14-11-2010

 

13-11-2010

 

18-12-2009

  Zamach w Birmie

11-09-2009

 

12-12-2008

 

12-07-2008

 

25-05-2008

  Birma: Konferencja nt. pomocy humanitarnej

+ zobacz więcej

Azja Południowo-Wschodnia: Wydarzenia tygodnia 

02-12-2005

  Autor: Agata Pilipiuk-Kaczmarzyk z Singapuru

Rząd wojskowy Birmy (Myanmar) przedłużył areszt domowy pro demokratycznej działaczki Aung San Suu Kyi o kolejne 12 miesięcy, poinformowało dzisiaj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Myanmaru.

 

 

Suu Kyi, laureatka pokojowej nagrody Nobla (1991) jest w areszcie od maja 2003 roku, nie mogąc przyjmować gości i korzystać z telefonu. Spędziła przeszło 10 z ostatnich 15 lat w wiezieniu lub areszcie domowym.  

Decyzja o przedłużeniu kary zapadła na kilka dni przed corocznym Zjazdem Narodowym, który odbędzie się 5 grudnia, a jednym z wiodących tematów spotkania będą projekty zmian konstytucyjnych na bardziej demokratyczne.

Zjazd, systematycznie bojkotowany przez Narodową Ligę na Rzecz Demokracji (NLD) Aung Suu Kyi, jest ostatnio szeroko lekceważony przez większość społeczeństwa z powodu niedopuszczania do głosu opozycji i mniejszości narodowych.

Narodowa Liga na Rzecz Demokracji odniosła zwycięstwo w pierwszych ogólnokrajowych wyborach w 1990 roku. Jednak birmańska junta wojskowa, która doszła do władzy po obaleniu pro demokratycznego powstania w 1988 roku nie uznała rezultatów wyborczych. 

Setki tysięcy Tajwańczyków zaangażowanych w kampanię wyborczą

W ostatni weekend przed sobotnimi lokalnymi wyborami do rządu setki tysięcy mieszkańców Tajwanu demonstrowało na ulicach poparcie dla swych kandydatów, będące preludium  wyborów prezydenckich w 2008 roku.  

Przeszło 600 tysięcy ludzi w 19 hrabstwach wyszło wczoraj  na ulice, by przyłączyć się do parad zorganizowanych przez sztab wyborczy Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) pod hasłem „Kontynuować Reformy, Chronić Tajwan”. Wielu polityków wraz z prezydentem Chen Shui-bianem, liderem partii Su Tseng-changiem, i premierem Frankiem Hsieh przyłączyło się do ulicznych występów. W hrabstwie Tajpej powstał 50 kilometrowy łańcuch, który tworzyli trzymający się za ręce zwolennicy obecnego prezydenta.

Z kolei Chińska Partia Nacjonalistyczna (KMT) z przewodniczącym Ma Ying-jeou poprowadziła ulicami Tajpej ponad 200 tysięcy zwolenników wśród zagłuszających bębnów i gwizdów.   

Prezydent Chen powiedział, że wiec wyborczy zorganizowany przez KMT w Tajpej wskazuje na brak jakiegokolwiek postępu od momentu utraty władzy przez partię. Natomiast polityków  KMT określił mianem niewykwalifikowanych działaczy.

Chińska Partia Komunistyczna oskarżyła Chena o kłamstwa finansowe przytaczając informacje o pożyczce z Narodowego Banku i odmowie spłacania kredytu. Ponadto Ma pod hasłami „Sprzeciwu Wobec Korupcji i Ratowania Tajwanu” obiecywał utworzenie nienagannego systemu administracyjnego kraju.

Według danych z ostatniego tygodnia popularność prezydenta Chena spadła do 25%, w porównaniu z 79% poparciem, jakim cieszył się tuż po objęciu fotela prezydenckiego w 2000 roku, kończąc tym samym 51 letnie panowanie nacjonalistów. Ponownie został wybrany prezydentem w 2004 roku.

3 grudnia z 77 kandydatów ubiegających się o urzędy wyższego szczebla będą wybrani burmistrzowie 23 miast i sędziowie w poszczególnych hrabstwach. Pozostałych 1693 kandydatów rywalizuje o miejsca w lokalnych urzędach.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl